Zdravlje
1

Odstranjivanje jajnika: Efikasna metoda prevencije karcinoma i rizik od ubrzanog starenja

Klix.ba
Operacija odstranjivanja jajnika koja se mnogim ženama preporučuje u prevenciji nastanka karcinoma jajnika, zapravo je neetičan i u većini slučajeva krajnje nepotreban zahvat koji dovodi do drugih, ireverzibilnih komplikacija.

Kod žena mlađih od 46 godina, a koje su se podvrgnule preventivnom odstranjivanju jajnika zapravo je zabilježen povećan broj hroničnih zdravstvenih oboljenja i stanja koja uključuju, između ostalog i, depresiju, artritis, bolest koronarnih arterija, osteoporozu kao i hroničnu plućnu opstruktivnu bolest.

Zahvat odstranjivanja jajnika u svrhu prevencije karcinoma postao je popularan u svijetu nakon što mu se podvrgnula glumica Angelina Jolie i kazala kako njena djeca nikada neće morati reći kako je njihova majka preminula od karcinoma jajnika.

Doktor Walter Rocca napravio je studiju nakon što je tokom određenog vremenskog perioda pratio 1.653 žene koje su odstranile jajnike i isti broj onih koje su imale oba jajnika, a bile iste starosne dobi. Studija je objavljena u uglednom žurnalu klinike Mayo.

Otkriveno je kako su žene bez jajnike starile mnogo brže od drugih. Kod prve grupe žena zabilježeno je dijagnostifikovanje čak 18 različitih hroničnih bolesti nakon zahvata i to više kod onih kojima nije bila uključena terapija estrogenom. Nedostatak estrogena u ženskom organizmu dovodi do bržeg starenja.

Jajnici su glavni organi u ženskom tijelu, veličine su badema i odgovorni su za snabdijevanje organizma ključnim hormonima, naročito ženskim spolnim hormonom estrogenom. Jednom mjesečno jedan od jajnika proizvede jajnu ćeliju spremnu za oplodnju, a uklanjanje jajnika dovodi do prijevremenog ulaska u menopauzu, dakle period ženskog života kada ona više nije plodna.

Čak i nakon ulaska u menopauzu, jajnici ne prestaju sa radom te proizvode hormone kao što su testosteron i androstenedion koji kasnije druge tjelesne ćelije pretvaraju u prijeko potrebni estrogen.

Doktori nakon odstranjivanja jajnika uglavnom pacijenticama savjetuju uzimanje estrogenske terapije, mada određeni broj žena nikada ne započne sa terapijom ili je prerano prekine.

Optimalna doza estrogena nije utvrđena, a doktori nisu sigurni ni da li je estrogenski flaster učinkovitiji od oralne terapije. Također, nema dokaza da hormonska terapija može kod pacijentica koje uklonile jajnike spriječiti pojavu nekih bolesti kao što su Parkinsonova bolest, glaukom ili depresija.

"Sve ovo ide u prilog savjetu stručnjaka da žene ne bi trebale bez razloga odstranjivati jajnike, odnosno isključivo zbog straha od karcinoma jajnika. Za takvo nešto ne postoji apsolutno nikakva logična preporuka", mišljenja su stručnjaci.

Doktori preporučuju odstranjivanje jajnika u slučajevima histerektomije, odnosno odstranjivanja maternice kod žena oboljelih od karcinoma grlića maternice, kako bi se spriječilo eventualno širenja karcinoma na jajnike.

Karcinom jajnika u većini slučajeva ima smrtonosni ishod, težak je za dijagnostifikovanje, kao i za liječenje. U 2013. godini u SAD-u je 21.000 žena oboljela od karcinoma jajnika, a njih 14.276 je preminulo.

Žene koje u svom organizmu nose mutaciju gena BRCA imaju najveći rizik od obolijevanja od karcinoma jajnika, a Američko udruženje ginekologa i akušera se slaže kako je jedini i najučinkovitiji način prevencije odstranjivanje jajnika i jajovoda, ali ovaj zahvat sa sobom nosi rizike obolijevanja od drugih bolesti kao i prijevremeni prestanak proizvodnje estrogena.

U Evropi se ovaj zahvat preporučuje isključivo ženama koje imaju veliki rizik od razvijanja karcinoma a iz Evropskog udruženja ginekologa i akušera savjetuju kako žene koje nemaju rizik obolijevanja od karcinoma ne bi trebale niti uzeti u razmatranje ideju o eventualnom zahvatu odstranjenja jajnika.

Međutim, nakon višegodišnjih istraživanja naučnika, dolazi se do zaključka kako većina karcinoma koji se pojavljuju na jajnicima zapravo nastaju u jajovodu.