Formiranje vlasti
22

Dogovor je pao, amnestija najavljena, a Španija će tek da gori: Sanchez i Katalonci postigli su sporazum

V. K.
Carles Puigdemont i Pedro Sanchez (Foto: EPA-EFE)
Carles Puigdemont i Pedro Sanchez (Foto: EPA-EFE)
Nakon višesedmičnih pregovora i brojnih progutanih gorkih pilula, aktuelni premijer Španije Pedro Sanchez uspio je postići dogovor sa katalonskom strankom Junts, što će mu najvjerovatnije omogućiti formiranje nove vlade.

Kao što je ranije bilo poznato, bez glasova Juntsa, Sanchez i druge ljevičarske stranke ne bi imale većinu za formiranje vlade. Međutim, za podršku, Junts čiji je osnivač Carles Puigdemont postavio je jasne uslove za svoje učešće u koaliciji - amnestija za sve one Katalonce koji su učestvovali u organizaciji referenduma o nezavisnosti 2017. godine.

Naravno, ovakva odluka izazvala je niz reakcija, naročito opozicionih stranaka i brojnih desničarskih organizacija koje su smatrale da bi ovakav čin predstavljao udar na Ustav Španije. Ipak, nakon brojnih razgovora, čini se kako je Sanchez ipak "prelomio" te da je dogovor vezan za ovo izuzetno važno pitanje postignut.

"Sporazum ima za cilj da pruži stabilnost četverogodišnjoj vladi. Zakon o amnestiji je dogovoren. Sporazum na četiri stranice ima za cilj otvaranje nove faze i doprinijet će rješavanju historijskog sukoba oko političke budućnosti Katalonije", rekao je sekretar Socijalističke radničke partije Španije (PSOE) Santos Cerdan.

Šta piše u sporazumu?

Kada je riječ o detaljima sporazuma, španski El Pais analizirao je cijeli dokument te su izdvojili najvažnije dijelove.

"PSOE i Junts pretpostavljaju da na osnovu rezultata općih izbora postoji prilika koju moraju iskoristiti odgovorno. Iz tog razloga, PSOE i Junts su povećeni pregovorima i sporazumima kao metodi rješavanja sukoba i saglasni su da traže niz paktova koji doprinose rješavanju historijskog sukoba oko političke budućnosti Katalonije", navodi se.

Također, u sporazumu se spominje i referendum o nezavisnosti iz 2017. godine.

Ljevičari ostaju na vlasti u Španiji (Foto: EPA-EFE)
Ljevičari ostaju na vlasti u Španiji (Foto: EPA-EFE)

"PSOE i Junts prepoznaju duboka neslaganja i svjesni su složenosti i prepreka procesa koji se spremaju da preduzmu. Junts smatra legitimnim rezultat referenduma i proglašenje nezavisnosti 2017. godine. S druge strane, PSOE negira svaku legalnosti i validnost referenduma. Istovremeno, potvrđuju da se važni sporazumi mogu postići bez odustajanja od svojih pozicija", pojašnjavaju.

Kako bi se postigao sporazum, stranke su dogovorile uspostavljanje mehanizma između obje organizacije.

"Što se tiče obima nacionalnog priznanja, Junts će predložiti održavanje referenduma o samoopredjeljenju o političkoj budućnosti Katalonije. Sa svoje strane, PSOE će braniti široki razvoj kroz odgovarajuće pravne mehanizme kao i punu primjenu i poštovanje institucija samouprave, kulturne i jezičke posebnosti Katalonije", navodi se u dokumentu.

Naravno, na kraju je spomenuto i ono najvažnije - Zakon o amnestiji.

"Kako bi se osigurala puna politička, institucionalna i društvena normalnost kao suštinski uslov za suočavanje sa izazovima budućnosti, potrebno je izglasati Zakon o amnestiji. Ovaj zakon mora uključiti i odgovorne građane koji su i prije referenduma bili predmet odluka ili sudskih procesa vezanih za ove događaje", saopćile su strane u sporazumu.

Protesti desničara

U međuvremenu, dok su katalonski separatisti postigli dogovor sa aktuelnom vladom i premijerom Sanchezom, na ulicama gradova širom države organizovani su protesti koje su prije svega podržale desničarske organizacije kao i stranka Vox.

Protesti nekoliko hiljada građana organizovani su u Madridu, Barceloni i u drugim gradovima, a desničari su većinom uzvikivali parole protiv premijera Sancheza.

Protesti povodom potpisivanja sporazuma (Foto: EPA-EFE)
Protesti povodom potpisivanja sporazuma (Foto: EPA-EFE)

"Sanchez, razbojniče, prodao si državu", uzvikivali su okupljeni.

Skup u glavnom gradu Španije započeo je ispred zgrade Delegacije Evropskog parlamenta gdje se okupilo 1.500 ljudi. Tokom noći, broj se povećao te je policija na kraju registrovala više od 8.000 demonstranata.

U Madridu su proteste predvodili predstavnici omladinskog ogranka stranke Vox te su poručili kako Sanchezu ne mogu oprostiti izdaju države.

"Živjela Španija. Ne smiju nas zavarati. Katalonija je Španija. Puigdemont treba da ide u zatvor", naveli su.

Iako je Sanchez postigao dogovor, jasno je kako se situacija u Španiji još dugo neće smiriti. Desničari su najavili nove proteste, ali čini se kako to neće mnogo poremetiti planove ljevičarskih stranaka da zadrže kontrolu nad državom.

Dok se desničari i ljevičari u Španiji bore oko uspostavljanja i nametanja narativa o novoj vlasti, osoba koja se definitivno može ocijeniti kao pobjednik u cijeloj priči je Carles Puigdemont. Nakon godina provedenih u egzilu u Briselu, čini se kako će se uskoro steći uslovi za njegov povratak u Španiju čime će i njegov dosadašnji rad na nezavisnosti Katalonije bar na jedan način biti i legalizovan.