Finale SP-a u Kataru
9

Tok utakmice: Argentina - Francuska 3:3 (4:2)

Selekcije Argentine i Francuske na stadionu Lusail igrale su finale Svjetskog prvenstva u Kataru, a tekstualni prijenos ove utakmice mogli ste pratiti na portalu Klix.ba.
Četvrta serija: Kolo Muani pogađa, za titulu Argentine će šutirati Montiel. Montiel pogađa, Argentina je prvak svijeta!

Treća serija: Tchouameni je promašio! (2:1). Paredes pogađa, Argentina pred pobjedom (3:1).

Druga serija: Coman je promašio, sjajno je to odbranio Martinez. Dybala pogađa za Argentinu (2:1).

Prva serija: Mbappe pogađa za Francusku. Messi također pogađa (1:1).

Penali će odlučiti prvaka svijeta!

Kraj utakmice

120+4' - Kakav prodor Mbappe, jedva su ga Argentinci zaustavili!

120+4' - Velika šansa za Argentinu! Martinez je glavom šutirao, ali pored gola.

120+3' - Kakva drama! Muani je imao veliku šansu, ali je Martinez fenomenalno odbranio i sačuvao svoju reprezentaciju.

120+3' - Martinez je bio u nedozvoljenoj poziciji, iako se činilo da će imati šansu za pobjedu.

120' - Igrat će se još tri minute sudijske nadoknade. Dybala je ušao u igru za Argentinu.

120' - Kakva šansa za Francusku! Mbappe je ubacio, Kolo Muani je glavom šutirao, ali malo pored gola. Mogao je sada donijeti pobjedu svojoj selekciji.

119' - Krenuli su Argentinci po četvrti gol, ali nemaju puno vremena.

Argentina - Francuska 3:2 (Mbappe 118')

118' - Gooooooooooool! Mbappe pogađa, hat-trick sjajnog Francuza!

116' - Penal za Francusku!

113' - Konate je u igri umjesto Varanea koji jedva diše u ovim trenucima.

112' - Opet su Francuzi krenuli u napad, pokušat će još jednom da se vrate u meč. Argentinci, baš kao u prvom poluvremenu, fantastično navijaju i pjevaju svojim igračima.

Argentina - Francuska 3:2 (Messi 109')

109' - Goooooooooooool! Lionel Messi pogađa za 3:2!

107' - Šansa za Argentinu! Messi je šutirao iz voleja, ali Lloris to brani. Dobra je ovo šansa bila za Gaučose.

106' - Počeo je prvi produžetak.

Prvi produžetak

105+1' - Nova velika šansa za Argentinu! Martinez je šutirao, ali Martinez je promašio i šutirao pored gola.

105' - Velika šansa za Argentinu! Martinez je bio sam pred golom Francuske, Varane se bacio na glavu i spasio gol, a nakon toga Montiel sjajno šutira, a Upamecano glavom izbija loptu koja je išla u okvir gola.

101' - Argentinci kao da su izgubili snagu, jako teško dolaze do opasnih situacija. Paredes i Lautaro Martinez će ući na teren umjesto De Paula i Alvareza.

100' - Što se tiče produžetaka, nešto bolja je Francuska, kao da su došli do svoje igre i kontrole igre na način koji im to odgovara.

95' - Nema šansi u prvom produžetku, obje ekipe su vrlo oprezne.

91' - Počeo je prvi produžetak, s centra su krenuli Francuzi.

Kraj utakmice, očekuju nas produžeci!

90+8' - Čini se da nakon regularnih 90 minuta nećemo vidjeti pobjednika.

90+7' - Kakva šansa za Argentinu! Messi je šutirao s distance, ali Lloris fantastično brani.

90+4' - Velika šansa za Francusku! Rabiot je je imao veliku šansu, ali je Martinez odbranio. Velika drama u finišu meča.

90+3' - Mbappe šutira nakon soloprodora, lopta uz blok ide malo preko gola. Nezaustavljiv je napadač PSG-a.

90' - Igrat će se još osam minuta sudijske nadoknade.

84' - Novi opasan napad Francuske, Mbappe je ubacio, ali nisu uspjeli njegovi saigrači postići gol.

83' - Nestvarno je šta smo vidjeli sada, samo dvije minute i Francuska se vratila u igru, poravnala na 2:2 i sada utakmica "ide iz početka".

Argentina - Francuska 2:2 (Mbappe 82')

82' - Gooooooooooooooooool! Kakav povratak Francuske! Mbappe je sada sjajno pogodio iz voleja, poravnao na 2:2 i vratio utakmicu "na početak".

81' - Očekuje nas spektakl u posljednjih 10 minuta, teško će biti Argentincima.

Argentina - Francuska 2:1 (Mbappe 80')

80' - Gooooooooooooooooool! Mbappe pogađa, očekuje nas drama u finišu.

78' - Penal za Francusku!

73' - Šansa za Argentinu! Fernandez je šutirao, ali Lloris je bio dobro postavljen i odbranio je njegov udarac.

71' - Evo i prve šanse za Francusku! Mbappe se sam izborio za poziciju, šutirao je, ali lopta ide visoko preko gola. Griezmann i Hernande izlaze iz igre, na teren ulaze Camavinga i Coman.

70' - Nešto više je lopta u posjedu Francuza sada, ali ne mogu napraviti pravu šansu. Jedan gol bi, bez dileme, unio mnogo drame u finišu meča.

67' - Nijednu pravu šansu Francuzi nisu napravili u ovom meču.

64' - Di Maria izlazi iz igre, na terenu je Acuna. Zatvara se Argntina, očekivano.

63' - Nastavljaju se napadi Argentine, sada je Mac Allister bio sam pred golom, ali je zakasnio na loptu koju mu je dodao Alvarez.

60' - Messi je sada imao šansu, ali je Rabiot to blokirao u posljednji trenutak.

59' - Šansa za Argentinu! Di Maria je dodao do Alvareza, on je otišao na lijevu stranu i šutirao, no Lloris je to odbranio.

56' - Francuzi ni u nastavku ne mogu doći do svoje igre, do pravog pritiska i šanse pred golom Argentine.

51' - Prvi korner za Francusku, Griezmann je ubacio, ali Martinez bez problema hvata loptu. Vjerovali ili ne, njegova prva intervencija na ovom meču.

49' - Šansa za Argentinu! Messi je dodao do Di Marije, on centrira za De Paula, no njegov udarac iz voleja je odbranio Lloris.

46' - Počelo drugo poluvrijeme. S centra su krenuli nogometaši Argentine.

Poluvrijeme

45+7' - Fernandez je dobio žuti karton zbog prekršaja nad Kolo Muanijem.

45+5' - Nema prilika u sudijskoj nadoknadi, kao da igrači obje selekcije samo čekaju pauzu.

45+2' - Hernandez pravi oštar prekršaj nad De Paulom, ali neće dobiti žuti karton.

45' - Igrat će se još sedam minuta sudijske nadoknade u prvom poluvremenu.

43' - I unatoč zaostatku od 2:0, Francuzi ne mogu napraviti apsolutno ništa. Argentina bolji tim u svim segmentima i zasluženo ima vodstvo.

40' - Dvostruka izmjena u ekipi Francuske. Dembele i Giroud su izašli, Kolo Muani i Thuram su ušli. Potpuno neočekivano.

38' - Uz veliku podršku navijača, Argentinci nastavljaju s puno boljom igrom i imaju potpuno zasluženo vodstvo.

Argentina - Francuska 2:0 (Di Maria 36')

36' - Gooooooooooooooooooooool! Kakva kontra Argentine, Di Maria pogađa za 2:0! Alvarez je upisao asistenciju ,a Di Maria rutinski pogađa. Francuska je na koljenima!

36' - Konačnu su Francuzi malo došli do daha, ali daleko je to od gola.

32' - Nastavljaju Argentinci s napadima, potpuno zasluženo imaju vodstvo od 1:0.

28' - Francuzi kao da su šokirani nakon primljenog gola, ne mogu nikako doći do lopte i napraviti neku opasnu situaciju.

25' - Nestvarna atmosfera na stadionu Lusail, Argentinci sjajno navijaju i bodre svoju reprezentaciju.

Argentina - Francuska 1:0 (Messi 23')

23' - Gooooooooooooooooool Messi šalje loptu u jednu, Llorisa u drugu stranu za vodstvo od 1:0. Zasluženo vodstvo Gaučosa.

21' - Penal za Argentinu! Di Maria je probio po lijevoj strani, Dembele pravi prekršaj i sudija je pokazao na bijelu tačku.

20' - Imala je Francuska šansu, tačnije slobodan udarac s ivice kaznenog prostora uz gol-aut liniju, ali nakon centaršuta Griezmanna, Giroud pravi prekršaj u napadu.

17' - Šansa za Argentinu! Messi je dodao do De Paula, on vraća povratnu loptu za Di Mariju, ali igrač Juventusa šutira visoko preko gola. Lopta mu je nezgodno odskočila i otišla visoko preko Llorisovog gola.

14' - Imao je Messi sada nešto više prostora, ali nije uspio dodati loptu iza leđa odbrani Francuske. Bolja Argentina, mora se to reći.

12' - Prvi put su napali Francuzi, ali Mbappe na kraju nije mogao doći do lopte.

10' - Lloris se sada žalio na jednu povredu, ali nastavit će utakmicu, iako je dobio nezgodan udarac u rebra.

8' - Nova šansa za Argentinu! De Paul je šutirao, Varane odbija loptu u korner. Puno bolja igra Gaučosa.

5' - Udarac Mac Allistera s distance, prvi na ovom meču, ali Lloris brani.

5' - Argentina od početka meča bolji tim, konstantno su u posjedu lopte i za sada izgledaju nešto bolje.

3' - Prvi opasan napad Argentine, De Paul je tražio Alvareza, ali je svirana nedozvoljena pozicija.

2' - Za sada, očekivano, igra se na sredini terena, uz dva prekršaja, po jedan na obje strane.

1' - Utakmica je počela, s centra su krenuli nogometaši Francuske.

15:56 - Intoniranje himni je završeno, sve je spremno za početak utakmice! Ostanite uz Klix.ba.

15:53 - Igrači izlaze na teren, slijedi intoniranje himni, a nakon toga i početak utakmice.

15:50 - Iako fantastično organizovana država i Svjetsko prvenstvo, Katar je imao velike poteškoće neposredno prije finala Mundijala između Argentine i Francuske.

Argentinski navijači, kojih će na Lusail stadionu biti više od 50.000, u potpunosti su zakrčili metro i organizatori Mundijala imaju velike poteškoće u saobraćaju i transportu.

15:47 - U anketi portala Klix.ba uoči utakmice, na pitanje za koga čitatelji navijaju, gotovo 5.000 je glasalo za Argentinu, dok je njih 3.500 glasalo za Francusku.

15:45 - Susret Argentine i Francuske igra se na spektakularnom Lusail stadionu, a čast da sudi meč pripala je poljskom arbitru Szymonu Marciniaku. Riječ je o jednom od najiskusnijih i najuglednijih evropskih sudija koji često ima čast dijeliti pravdu na najzahtjevnijim utakmicama.

15:40 - Jučerašnji susret između Hrvatske i Maroka bio je vrlo otvoren i uzbudljiv, a mi se nadamo da ćemo slična uzbuđenja gledati i danas kada na teren izađu Gaučosi protiv Trikolora.

Već je svima jasno da ovakvu Argentinu dugo nismo gledali. Iako možda tu nema toliko zvijezda kao u proteklih desetak ili 20 godina, čini se da ovakva harmonija nije nikada vladala u taboru Gaučosa i svi "kao jedan" podređeni su tome da pomognu Messiju u ostvarivanju toliko željenog cilja u posljednjoj utakmici za reprezentaciju.

S druge strane, Francuska ima priliku da postane prva selekcija nakon 60 godina i čuvene generacije Brazila koja je odbranila titulu svjetskog prvaka.

15:40 - Današnji susret je prilika da Lionel Messi eventualnim osvajanjem titule prvaka svijeta zacementira svoje mjesto na vrhu "GOAT" utrke, nezvanično najboljeg igrača svijeta svih vremena, a istovremeno šansa za Kyliana Mbappea da dođe do omjera "dva od dva" na svjetskim prvenstvima i već sada etiketira sebe kao rođenog šampiona koji je tako mlad dosegao vrh.

15:30 - Poznati početni sastavi:

Argentinu će, očekivano, predvoditi Lionel Messi, a igrat će se četiri igrača u odbrani i s Di Marijom, što će svakako obradovati navijače Gaučosa.

Selektor Scaloni suočio se s problemom, pošto je na zagrijavanju "otpao" Acuna, a mijenja ga Tagliafico.

Argentina: Emiliano Martínez; Molina, Romero, Otamendi, Tagliafico; Di María, De Paul, Enzo Fernández, Mac Allister; Leo Messi, Julian Alvarez.

S druge strane, Francuzi igraju u najjačem mogućem sastavu i iako se činilo da bi danas mogli igrati bez Varanea ili Girouda, od toga neće biti ništa i spomenuti dvojac će igrati od prve minute.

Francuska: Lloris - Kounde, Varane, Upamecano, T. Hernandez - Griezmann, Tchouameni, Rabiot - O. Dembele, Giroud, Mbappe.

15:30 - Poštovani čitatelji portala Klix.ba, dobro došli na tekstualni prijenos utakmice finala Svjetskog prvenstva u Kataru između selekcija Argentine i Francuske. Finale se igra na stadionu Lusail s početkom u 16 sati.