Svaka čast!
5.4k

Pogledajte sjajnu utrku kojom je Tuka izborio finale Olimpijskih igara

D. P.
Tuka je zauzeo drugo mjesto u polufinalu i prošao među osam najboljih (Foto: EPA-EFE)
Sjajni bosanskohercegovački atletičar Amel Tuka fantastičnom utrkom izborio je finale Olimpijskih igara u Tokiju.
Tuka je u polufinalu promijenio taktiku i bio je među vodećim dvojcem od samog starta utrke na 800 metara.

Bh. atletičar je ostvario vrijeme 1:44.53, što je bilo dovoljno za drugo mjesto koje vodi u veliko finale koje je na rasporedu u srijedu s početkom u 14:05 sati.

Uspjeh Tuke još je veći kada se uzme u obzir kvalitet treće grupe u kojoj su još bili i Jeffrey Riseles (Australija), Elliot Giles (Velika Britanija), Oussama Nabil (Maroko), Nijel Amos (Bocvana), Ferguson Cheruiyot Rotich (Kenija), Isaiah Jewett (SAD) i Pierre-Ambroise (Francuska).

Tokom utrke dogodio se i incident prilikom kojeg su se sudarili i ispali iz konkurencije najveći favorit Amos i Jewett. Dvojac se pridigao nakon pada i profesionalno odradio trku do kraja.

Prvo mjesto je zauzeo Kenijac Ferguson Cheruiyot Rotich s vremenom 1:44.04.