0

Grupna faza Eura u brojkama: Golovin najviše pretrčao, dva puta oboren rekord za najmlađeg igrača

E. B.
Ugurcan Cakir, Aleksandr Golovin i Kacper Kozlowski
Grupna faza Eura je završena, a osim što smo vidjeli 94 pogotka, u 36 odigranih mečeva zabilježeno je i još nekoliko zanimljivih statističkih podataka.

Najsvježiji i vjerovatno najvažniji podatak je da je Cristiano Ronaldo izjednačio rekord po broju pogodaka za reprezentaciju i dijeli prvo mjesto sa legendarnim Irancem Alijem Deijem sa po 109.

Cristiano Ronaldo (Foto: EPA-EFE)

Vezni igrač Rusije Aleksandr Golovin je pretrčao najviše na Euru do sada. On je u tri meča prešao ukupno 36 kilometara, odnosno 12 po utakmici.

Aleksandr Golovin (Foto: EPA-EFE)

Poljak Kacper Kozlowski je postao najmlađi igrač u historiji Eura. On je u susretu protiv Španije ušao u igru sa 17 godina i 246 dana. Zanimljivo, šest dana ranije taj rekord je postavio Englez Jude Bellingham koji je zaigrao protiv Hrvatske sa 17 godina i 349 dana.

Trenutak kada je Kozlowski ušao u igru (Foto: Screenshot)

Kada su u pitanju pogoci, Nizozemska je bila najefikasnija u grupnoj fazi, te su njihovi protivnici morali čak osam puta vaditi loptu iz svoje mreže. Georginio Wijnaldum je pogodio tri puta, po dva Memphis Depay i Denzel Dumfries, a jednom Wout Weghorst.

Georginio Wijnaldum i Memphis Depay (Foto: EPA-EFE)

Italija i Engleska jedine nisu primile pogodak na Euru. Italija je u tri utakmice protiv Švicarske, Turske i Velsa upisala gol-razliku 7.0, a Engleska protiv Hrvatske, Češke i Škotske 2:0.

Jordan Pickford (Foto: EPA-EFE)

Najviše odbrana među golmanima imao je Ugurcan Cakir. Golman Turske je odbranio ukupno 18 šuteva, dok je osam puta bio nemoćan.

Ugurcan Cakir (Foto: EPA-EFE)

Mađarska se nalazila u grupi smrti i ostala je bez osmine finala u posljednjim minutama. Da bi to postigli Mađari su morali igrati hrabro i beskompromisno, te ne čudi podatak da su napravili najviše uspješnih startova - ukupno 62, od kojih Attila Fiola i Endre Botka po 11. Usporedbe radi, sljedeća najuspješnija ekipa u ovom statističkom parametru je Njemačka sa 50 uspješnih startova.

Attila Fiola (Foto: EPA-EFE)

Španija je upisala najveću pobjedu i to u posljednjem kolu protiv Slovačke rezultatom 5:0. To je bila najveća pobjeda od 2004. godine kada je Švedska tim rezultatom savladala Bugarsku u grupnoj fazi takmičenja..

Slavlje Španaca (Foto: EPA-EFE)

Emil Forsberg je postigao drugi najbrži gol u historiji Eura. On je pogodio z Švedsku protiv Poljske nakon samo 1 minute i 22 sekunde i skinu s drugog mjesta Danca Yussufa Poulsena koji je također na ovom Euru protiv Belgije pogodio nakon 1 minute i 39 sekundi. Rekord i dalje drži Rus Dmitrij Kiričenko koji je protiv Grčke 2004. pogodio nakon 1 minute i 5 sekundi.

Emil Forsberg (Foto: EPA-EFE)

Pred nama je još 15 utakmica i vidjet ćemo da li ćemo vidjeti još koji rekord do kraja ovog veoma zanimljivog Eura.