Odgovarao na pitanja
13

Radončić: Ne smijemo dozvoliti da se neko prema BiH ponaša kao prema cigaretama

M. N.
Foto: I. Š./Klix.ba
Foto: I. Š./Klix.ba
Kandidat za ministra sigurnosti BiH Fahrudin Radončić odgovarao je na pitanja članova Komisije za pripremu i izbor Vijeća ministara BiH o migrantskoj krizi, radikalnim grupama u BiH, tržištu narkotika i radu sigurnosnih institucija.
Član Komisije Saša Magazinović je rekao kako ima velika očekivanja od Radončića s obzirom na to da je već obnašao tu funkciju.

"Moramo pojačati saradnju sa zemljama EU, SAD-om, Velikom Britanijom i zemljama regije. Za dvije godine sam kao ministar potposao 21 ugovor o readmisiji. Tražit ću depolitizaciju ministarstva sigurnosti, ali i samokontrolu. Ministar sigurnosti ne smije komentarisati izjave šefova susjednih zemalja, vjerskih lidera ili sastanke parlamentarnih stranaka", rekao je Radončić.

On je kazao da BiH ima veliki izazov u vezi s povratkom osoba sa sirijskog ratišta.

"Agencije su ih dočekale, ali slijedi težak posao deradikalizacije koji ne smije pasti samo na ovo ministarstvo. Mora se povećati budžet Ministarstva sigurnosti. Nadam se da ćemo imati kapacitet i da ćemo dobiti podršku parlamentarnih stranaka. Svi imamo empatiju prema migrantima ali naši građani su limitirani u kretanju u svojim gradovima. Vodit ćemo računa o ljudskim pravima, ali moramo zaštititi interese BiH i njenih građana. Migrantska kriza je globalni proces i u njeno rješavanje se svi trebaju uključiti. Ne smijemo dozvoliti da se neko prema BiH ponaša kao prema cigaretama. Uzmu dobre ljude, a nama ostavljaju ljude bez identiteta i s upitnim sigurnosnim aspektom. Moramo zaštititi granicu, tražit ćemo veći budžet za Graničnu policiju. Niko nema pravo da nam drži lekcije o nehumanosti. Problem migranata ne može biti samo bošnjački problem", rekao je Radončić.

Branislav Borenović je rekao kako je Radončić jedan do rijetkih lidera stranke koji ima dobre odnose s liderima drugih stranaka te da to može iskorisititi. Pitao ga je šta će uraditi po pitanju granice sa Srbijom, odnosnom lakim ulaskom migranata, te s Hrvatskom gdje je "Kineski zid" za migrante. Pitao ga je i da li će biti formirana jedinica za zaštitu i spašavanje na državnom nivou i kako će izgledati.

Radončić je rekao da odnos prema granici treba biti isti, da se što prije nađu s ministrima susjednih zemalja, da se naši građani ne mogu zadržavati na jednoj granici više od pola sata. Kazao je kako zna da će Hrvatska zbog Šengen zone biti rigorozna i da se mora dogovoriti rješenje. Istakao je kako se migranti trebaju vratiti u matične zemlje te da treba obnoviti odnose sa Crnom Gorom.

"Baza podataka sigurnosnih agencija sa svih nivoa, koja je nekada prekinula rad, treba otići na noge svima i vidjeti kako da to vratimo", rekao je.

Jasmin Emrić je pitao kako će unaprijditi sistem koordinacije i smatra li da nije bilo dovoljno političke volje da se riješi kriza, te šta će biti s novim valom migranata u Turskoj.

Radončić je rekao da se prvo BiH mora boriti na garnici. Istakao je kako postoji velika opasnost da dobijemo cunami ako Turska pusti hiljade migranata. "Možda će mi neko zamjeriti, ali granicu BiH moramo braniti svim, policijom, vojskom i ostalim. Migrante moramo skloniti u humanije izolovane uslove s ulica i da se ne prelomi samo na jednom kantonu. Mi ne smijemo biti protočni bojler koji će patiti", rekao je Radončić.