Teška situacija
15

Pogoni stoje, radnici čekaju: Kada će se pokrenuti proizvodnja u Rafineriji nafte Bosanski Brod

D. Be.
Ministarstvo energetike i rudarstva RS-a je obaviješteno da se početak prerade sirove nafte i proizvodnja naftnih derivata u Rafineriji nafte Brod očekuju do kraja ove godine.

"Na osnovu informacije koju smo dobili od ovog privrednog subjekta, početak prerade sirove nafte i proizvodnja naftnih derivata u Rafineriji nafte Brod očekuje se nakon realizacije projekta gasifikacije ovog privrednog društva, a to je prema njihovom biznis planu do kraja 2020. godine. Prirodni gas će zamijeniti mazut u procesu proizvodnje, što će poboljšati ekološke parametre u smislu manje emisija čestica i gasova koji negativno utječu na životnu sredinu", rekao je resorni ministar Petar Đokić.

On je ovo odgovorio na pitanje narodnog poslanika Zorana Vidića kojeg je zanimalo kada će Rafinerija nafte u Brodu nastaviti preradu nafte.

Predstavnici sindikata kažu da nemaju nikakve informacije u vezi s nastavkom rada Rafinerije u Brodu, jer su bili na čekanju i nisu imali kontakte s rukovodstvom.

Na čekanju su bili zaposlenici Rafinerije nafte, ali i Rafinerije ulja u Modriči koja je također u vlasništvu ruske kompanije Zarubežnjeft.

"Na čekanje smo išli zbog pandemije, odnosno posljedica koje su utjecale na smanjen obim proizvodnje. Ljudi se jedno vrijeme gotovo nisu ni kretali, a i sada je smanjeno kretanje ljudi. Potražnja za našim proizvodima je manja. Prihvatili smo čekanje, a od prošle sedmice smo se svi vratili na posao", rekao je za portal Srpskainfo Zlatko Tanasić, predsjednik Sindikalne organizacije u Rafineriji ulja Modriča.

U Rafineriji nafte Brod izbio je požar početkom oktobra 2018. godine kada je u potpunosti uništen pogon za proizvodnju nafte.

Tačan uzrok požara nikada nije saopšten javnosti. Jedino je poznato da je Rafinerija evidentirala oštećenje osnovnih sredstava u iznosu od oko 3,8 miliona KM.

Prema preliminarnim podacima, za remontno sanacione radove pogona, koji su bili zahvaćeni požarom, potrebno je uložiti nešto više od 10 miliona KM.