Politika u pandemiji
248

Ostaje li BiH bez kredita od 330 miliona eura, stiglo upozorenje i Ambasade SAD-a

S. H.
Fiskalno vijeće BiH (Foto: Arhiv/Klix.ba)
Fiskalno vijeće BiH (Foto: Arhiv/Klix.ba)
Da bi BiH dobila neophodan kredit od Međunarodnog monetarnog fonda u iznosu od 330 miliona eura neophodno je da se prije toga entiteti dogovore o raspodjeli novca. Sada je "zapelo" u FBiH. Vrijeme ističe, a i Ambasada SAD-a upozorava da je postizanje dogovora danas presudno.
Neuspjeh u postizanju dogovora će imati za rezultat odgađanje pomoći, to je jasna poruka MMF-a.

Iz SDA poručuju da je problem što HDZ instistira da i kantoni sada odlučuju o raspodjeli novca te poručuju da, ako se ne pristane na dosadašnje uslove, BiH neće ni dobiti ovaj kredit.

"Pravila u vezi s raspodjelom sredstava od MMF-a postoje 22 godine. Nikada nisu mijenjana. Ja uopće ne vidim razlog zašto bismo ih sada mijenjali. Ali poslije 22 godine mi bismo sada prvi put uveli i kantone. Znači, umjesto sedam potpisa na Pismu namjere bilo bi 17 i to bi bio neki vrlo složen princip usaglašavanja. Mi ne želimo uvesti taj princip. Što se tiče nas, kao premijer Federacije sam potpisao Pismo namjere, mi smo to usvojili i na HDZ-u je da to potpiše ili ne potpiše. Ako ne budu potpisali, nećemo dobiti kredit MMF-a", kazao je premijer FBiH Fadil Novalić.

Za danas je bila zakazana i sjednica Fiskalnog vijeća BiH, ali nije održana zbog nedostatka kvoruma jer sjednici nije prisustvovao premijer Novalić. Zbog toga je reagirao i državni ministar finansija Vjekoslav Bevanda.

"Sve upućuje na to da je premijer Federacije BiH u tehničkom mandatu Fadil Novalić ranije pripremio scenarij za propast današnje sjednice Fiskalnog vijeća BiH i da je unaprijed pronašao krivca. Njegova izjava da aranžman s MMF-om propada zbog HDZ-a ne samo da nije tačna i da je vrhunac politikantstva nego je i opasna! Izaći pred kamere u vrijeme kada se javlja krizni štab i obratiti se javnosti da će ostati bez 330 miliona eura zbog HDZ-a je obična podvala i dizanje panike i tenzija u vrijeme kada se ljudi bore za život. Novalić je naveo neke samo njemu poznate podatke da HDZ zahtijeva da se na Pismo namjere s MMF-om stavi 17 potpisa uključujući članove Fiskalnog vijeća i predstavnike 10 kantona. Niko nije tražio da predstavnici kantona stave svoj potpis na to pismo, jer to nije ni moguće niti je po procedurama, niti nam pada na pamet da komplikujemo stvari vaninstitucionalnim djelovanjem", istakao je Bevanda.

U odnosu na prvobitno pismo namjere, kada je u opticaju bio kredit od 165 miliona eura, sada su korigovani neki dijelovi.

"Sasvim je normalno da se sazove sjednica Fiskalnog vijeća da se izjasnimo o novom testu i novom iznosu zaduženja, pa to je kredit, to nije nikakv poklon pa da se tek tako odlučuje! I to vrlo dobro zna gospodin Novalić, ali on ne želi da preuzme odgovornost u ovim teškim vremenima i da sjedne za sto i vidi kako se zadužujemo, kome dajemo novac i ko ga vraća. On radije ne dođe na sjednicu Fiskalnog vijeća, pošalje nam pismo da on neće doći, nije spriječen već neće, a dan ranije našao je krivca za propast aranžmana", kazao je Bevanda.

On ističe da je razlika što se sada ne radi o klasičnom aranžmanu s MMF-om koji podrazumijeva provedbu reformi u redovnim okolnostima.

"Svakoga ko ističe taj argument sada želim podsjetiti da smo imali katastrofalne poplave 2014. godine. Tada sam bio predjsedatelj Vijeća ministara i novac koji je tada osiguran za pomoć poplavljenim domaćinstvima podijeljen je tako da je po 49 posto pripalo entitetima i dva posto Brčko distriktu. Tada nije bilo takve kuknjave jer je svaka marka trebala svakoj poplavljenoj općini. Tako je i sada, virus ne bira i nećemo dozvoliti da u nekim općinama trpe i ljudske i ekonomske gubitke da bi novac negdje trošili nemilice. Ovo jeste težak trenutak i nama je taj novac nužno potreban, ali mi ne možemo urušiti Ustav, zakonodavni sistem, pa i ljudsko dostojanstvo da bi nam neko trenirao disciplinu. Ovdje se kolektivno odlučuje, Fiskalno vijeće je takvo tijelo da obuhvati cijelu BiH i gospodin Novalić mora se u to uklopiti ako ne želi da bude odgovoran za gubitak 330 milona KM kredita pomoći za BiH", zaključuje se u reakciji ministra Bevande.

U međuvremenu je reagirala i Ambasada SAD-a u BiH podsjećajući da vlast mora donijeti neophodne odluke zbog građana i da je dogovor danas presudan.

Hoće li zbog političkih trzavica i različitog tumačenja BiH ostati uskraćena za ovu važnu pomoć ostaje da se vidi.