Šta čeka Macrona i Francusku nakon izbora: Gorka pobjeda koju je potrebno opravdati na terenu
Nakon što su objavljeni rezultati drugog kruga izbora, bilo je i više nego jasno kako je Macron ponovno uspio dobiti izbornu bitku protiv Marine Le Pen. Iako je, uporedivši rezultate s 2017. godinom, razlika između Macrona i Le Pen manja, Šoja ističe kako je pobjeda starog - novog predsjednika potpuno očekivana.
"Rezultati izbora su očekivani i to je ono što je najvažnije. Nikakvih promjena nije bilo niti može biti. Ne bi ništa zaista pretjerano bilo drugačije da je pobijedila i Marine Le Pen. Ona je već polako pokazala da je politički evoluirala te da bi njen susret s funkcijom predsjednice značajno smanjio i njenu radikalizaciju. Međutim, nije bilo ni teoretske šanse ona da dobije ove izbore", ističe Šoja na početku razgovora.
Također, naglašava kako je Macron od početka izborne kampanje najveću borbu zapravo vodio s razjedinjavanjem ljevice.
"Macron bi znao da bi u drugom krugu izbora izgubio od Jean-Luc Melenchona. On je išao na to da razjedini ljevicu kako bi Melenchon ostao na trećem mjestu i time je on sve završio u suštini. Bez obzira na sve, činjenica je da su ovi izbori za Macrona bili teško iskustvo. Kada je riječ o njegovom govoru, ocijenio sam pozitivno da je rekao da je tokom izbora bilo onih koji su glasali za njega samo zato što su htjeli zaustaviti prodor Le Pen. To se rijetko može čuti", mišljenja je nekadašnji diplomata.
Između ostalog, i Macronovo ponašanje nakon rezultata izbora i tokom obraćanja naciji, jasan je pokazatelj da je on svjestan situacije u kojoj se nalazi.
"Nije tu bilo osmijeha što znači da je svjestan situacije. Ponašao se državnički jer nije želio da pravi atmosferu spektakularne pobjede. Znao je da je ovo gorka pobjeda. On je želio na vrlo vješt način da kaže da se mora početi raditi, te da je shvatio da je njemu teško palo da mladi ne žele da glasaju za njega i njegovu politiku", poručuje.
Priprema za parlamentarne izbore i ubacivanje u šestu brzinu
Iako je Macron odnio pobjedu na predsjedničkim izborima, Francusku u junu očekuju i parlamentarni izbori. Uprkos činjenici da opcija koja osvoji predsjedničku funkciju uglavnom dobije i povjerenje na parlamentarnim izborima, prema mišljenju Šoje francuskog predsjednika u narednim danima očekuje dosta aktivnosti kako bi stekao dodatno povjerenje građana.
"On će do sredine juna i parlamentarnih izbora krenuti u reforme kojima bi pokazao Francuzima da je shvatio šta se dogodilo i da će pokušati učiniti nešto i za one koji nisu glasali za njega zbog njegove politike već samo kako bi spriječili Le Pen da postane predsjednica. Macron će sada ubaciti u šestu brzinu te će pokušati do prvog kruga izbora 12. juna objasniti građanima da nije više onaj stari Macron već čovjek koji se želi približiti svim Francuzima", ističe Šoja.
Na pitanje koliko je realno očekivati pobjedu Le Pen na parlamentarnim izborima, Šoja odgovara kako je, zbog francuskog izbornog sistema, ta opcija gotovo pa nemoguća.
"Kod građana postoji kliše koji je vezan za Nacionalno okupljanje Marine Le Pen. Govori se da su fašisti, ali to nema veze sa životom. Međutim, ono što je suština, iako oni iz godine u godinu jačaju, ne mogu nikada dobiti toliko moći da bi mogli pobijediti na izborima. Francuski izborni sistem je komplikovan jer omogućava da svaki okrug ima svog predstavnika. Čim Nacionalno okupljanje uđe u drugi krug, svi se ujedine protiv njih i oni gube izbore. Često se to dešava zbog koalicije ljevice i desnice koji se odmah povežu. Zbog toga, je vrlo mala vjerovatnoća da Le Pen može osvojiti više od 20 zastupničkih mjesta od ukupno 577", objašnjava Šoja.
Iako u javnosti dominira narativ da se Evropa plašila dolaska Marine Le Pen na vlast, Šoja ističe kako je slika drugačija.
"Niko se Le Pen nije plašio. Studenti, mladi ljudi i radnici su glasali za Le Pen. Svi bi oni glasali za Melenchona da su imali šansu, ali dati njoj podršku znači da oni ipak nisu toliki fašisti. Nacionalno okupljanje je uspjelo napraviti priču da Macron nije bio pravi predstavnik Francuza, pogotovo 'malih' Francuza. On je predsjednik kojeg bogati Francuzi obožavaju, ali 'obični' građani smatraju da to nije njihov predsjednik", ističe sagovornik.
Macron i najava nove socijalne politike
Također, predizborne ankete uoči izbora u junu, pokazuju kako se politička klima u Francuskoj dosta mijenja.
"Osjeti se da je Francuska duboko podijeljena, možda više nego ikada i to na tri sloja. Prvi je liberalnokapitalistički koji predstavlja Macron, drugi je nacionalistički koji okuplja Le Pen i treći je sloj socijalne pravde i ekologije koji smatra da se Francuska mora vratiti pravim vrijednostima. Tu dominira Melenchon koji je najavio kako želi biti premijer. Ankete pokazuju da bi 68 posto Francuza željelo vidjeti opoziciju u vladi i to je još jedan dokaz da građani nisu zadovoljni Macronom", pojašnjava Šoja.
Na kraju, Šoja se osvrnuo i na političku budućnost Francuske i koliko zapravo kriza u Ukrajini može Macrona "udaljiti" od građana i reformi koje su neophodne francuskom društvu.
"Mislim da Ukrajina i ono što se dešava tamo nije imalo pretjeranu ulogu u izborima. Bilo je priče o ruskom kreditu koji je uzela Le Pen, ali je dokazala da je uzela taj kredit jer joj ga nijedna francuska banka nije željela dati po direktivi 'odozgo'. Ukrajina će sigurno biti preokupacija Macrona, ali on ima dovoljno snage pa i premijera koji će raditi na tome. Francusku čeka malo drugačija socijalna politika s humanističkim likom koju je obećao Macron. Ukoliko ne ispuni obećanje, to će biti velika tragedija za Francusku", zaključio je na kraju razgovora za Klix.ba bivši ambasador Bosne i Hercegovine u Francuskoj Slobodan Šoja.