BiH
15

Vlada RS ne podržava mehanizam koordinacije: Zvizdić je iznio niz neistina

FENA
Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić je danas iznio niz neistina o pitanju novog Prijedloga odluke o sistemu koordinacije procesa evropskih integracija u BiH, koji je Vijeće ministara, "kao kakva grupa ilegalaca tokom Drugog svjetskog rata, usvojio na, kako reče predsjedavajući, posebnoj sjednici 26. januara 2016. godine, saopćeno je danas iz Vlade Republike Srpske.

Navode da je pitanje da li bi se i danas poštovani predsjedavajući oglasio o ovom pitanju, da objavljivanje sporne odluke u Službenom glasniku BiH nije privuklo pažnju medija.

"Ukoliko postoji opšta saglasnost u BiH o pitanju rješenja koje su osmislili eksperti iz Vijeća ministara i koja su sadržana u odluci, nije jasna potreba čuvanja ovog dokumenta od očiju javnosti. No, veći je problem što predsjedavajući Zvizdić zaboravlja da je sastanku koji pominje, a koji je održan u Banjoj Luci, u subotu, 30. januara 2016. godine, dakle nekoliko dana nakon što je Vijeće ministara tajno usvojilo sporni prijedlog odluke, prisustvovalo više ljudi, te da je, samim tim, istinu veoma teško sakriti, navode iz entitetske vlade. Vjerovatno predsjedavajući Zvizdić pokušava, kako se dodaje, "zakamuflirati notornu činjenicu da je Vijeće ministara sporni prijedlog odluke usvojio 26. januara, a da je sastanak, na kojem je dogovoreno da entitetske vlade, odnosno, u konkretnom slučaju, Vlada Republike Srpske, isti razmotri i svoje komentare dostavi Kabinetu predsjedavajućeg Vijeća ministara, održan 30. januara 2016. godine.

Drugim riječima, da je predsjedavajući Zvizdić sve učesnike sastanka, uključujući i dva entitetska premijera, doveo u zabludu, dogovarajući konačne konsultacije o Prijedlogu odluke u narednim danima, pri tome skrivajući činjenicu da je Vijeće ministara isti taj prijedlog odluke već usvojio. Dakle, predsjedavajući Zvizdić je od Vlade Republike Srpske tražio mišljenje i komentare, iako nikada nije iskreno imao namjeru da se s Vladom Republike Srpske o ovom pitanju i konsultuje.

No, i pored toga, u skladu s dogovorom sa sastanka od 30. januara 2016. godine, u Vladi Republike Srpske je napravljena analiza spornog prijedloga odluke, te su komentari na sve pojedinačne njegove članove šefu Kabineta predsjedavajućeg Vijeća ministara, kao i nekim drugim institucijama na nivou BiH, dostavljeni nekoliko dana kasnije, navodi se u saopćenju. Ukoliko postoji saglasnost o kojoj govori predsjedavajući Zvizdić, te ukoliko su entitetski premijeri bili upoznati o Prijedlogu odluke prije sastanka u Banjoj Luci, onda nije postojala potreba da se, kako se navodi, dogovara izrada komentara i mišljenja na Prijedlog odluke, te njihovo dostavljanje u Kabinet predsjedavajućeg, kako je i učinjeno na sastanku u Banjoj Luci. Dakle, navode iz Vlade RS - dva su problema.

Jedan se odnosi na način na koji je Prijedlog odluke usvojen od Vijeća ministara i koji je, u najmanju ruku, sraman, a drugi na njen sadržaj, koji je, gledano iz ugla pozicije, nadležnosti i autonomnosti Republike Srpske, više nego upitan.

Nažalost, ovim potezom, vjerovatno u pokušaju da odgovori na izazov neumitnog približavanja samonametnutog datuma podnošenja aplikacije, Vijeće ministara ne samo da nije ispunilo jedan od uslova da bi ona bila ocijenjena kao kredibilna, već je, u suštini, učinilo "medvjeđu uslugu" svima u BiH i vratilo čitav proces nekoliko koraka nazad, tvrdi se iz entitetske vlade.

Navode da Vlada RS-a "punim kapacitetom podržava evropski put BiH, uz poštivanje ustavnih nadležnosti svih nivoa vlasti, kompetencija i profesionalnog digniteta njihovih institucija“.

Međutim, sasvim sigurno je da Vlada neće pristajati da je bilo ko, pa bio to i predsjedavajući Vijeća ministara, uz dužno poštovanje, zloupotrebljava na ovakav način, te obmanjuje javnost i zvaničnike Evropske unije.

U tom smislu, Odluku kojom se predsjedavajući hvali, može slobodno okačiti kao značku na rever, ali ona za institucije Republike Srpske ne znači apsolutno ništa, stoji u saopćenju. Poraznije od današnjeg istupa predsjedavajućeg Vijeća ministara je, kako se dodaje, ponašanje predstavnika iz Republike Srpske u Vijeću ministara koji, prije nego što su digli ruku za ovakvu odluku, nisu postavili elementarno pitanje da li uopšte postoji saglasnost svih u BiH o ovom pitanju iz čega proizilazi ili da je predsjedavajući Vijeća ministara obmanuo i predstavnike iz Republike Srpske u Vijeću ministara ili da predstavnici iz Republike Srpske ne brinu za očuvanje nadležnosti i ustavne pozicije Republike Srpske, već isključivo provode političku agendu Bakira Izetbegovića, stoji u reagiranju iz Vlade RS-a.