Presuda Mladiću
0

Šefica Misije OSCE-a u BiH Kavalec: Zatvara se važno poglavlje u ostvarenju pravde za žrtve

N. V.
Foto: D. Ć./Klix.ba
Foto: D. Ć./Klix.ba
Nakon izrečene drugostepene presude Ratku Mladiću oglasila se ambasadorica Kathleen Kavalec, šefica Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini.

"Današnjom presudom zatvara se važno poglavlje u ostvarenju pravde za preživjele i žrtve ratnih zločina, genocida i zločina protiv čovječnosti počinjenih u BiH“, rekla je Kavalec.

Ona je istakla da ova presuda predstavlja jedan od ključnih koraka u utvrđivanju odgovornosti počinitelja ovih djela.

"Pravda za žrtve i preživjele je ključna za izgradnju trajnog mira u Bosni i Hercegovini i za poštovanje vladavine prava. Naše misli su sa preživjelima i sa porodicama svih žrtava ratnih zločina, genocida i zločina protiv čovječnosti", rekla je ona.

Predsjedništvo Bosne i Hercegovine je, povodom 25. godišnjice Daytonskog mirovnog sporazuma, podsjetilo "na obavezu da saosjećamo sa bolom i patnjama pripadnika svih naroda i građana, te obavezu da iskažemo poštovanje prema svim nevinim žrtvama rata".

"U skladu s tim riječima, Misija poziva sve u Bosni i Hercegovini da djeluju u pravcu promovisanja mira i pomirenja, da pokažu saosjećanje sa žrtvama i preživjelima tako što će poštovati presude međunarodnih i domaćih pravosudnih institucija i uzdržati se od retorike podjela i uvreda", naglasila je Kavalec.

Pozvala je sve da se uzdrže od tumačenja presude kao usmjerene protiv bilo kojeg naroda.

"Iako Misija smatra da je današnja presuda pozitivan korak naprijed, činjenica je da za mnoge zločine počinjene za vrijeme oružanog sukoba još niko nije odgovarao. Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini nastavlja da pruža podršku pravosuđu BiH u procesuiranju predmeta ratnih zločina u BiH u skladu sa Revidiranom državnom strategijom za rad na predmetima ratnih zločina, kao i sa međunarodno priznatim standardima pravičnog suđenja", zaključila je Kavalec.

Međunarodni rezidualni mehanizam za krivične sudove u Hagu donio je danas konačnu presudu kojom Ratka Mladića osuđuju na doživotnu kaznu zatvora zbog genocida u Srebrenici, zločina protiv čovječnosti u 15 općina u Bosni i Hercegovini, opsade, snajperskog djelovanja i terorisanja građana Sarajeva od 1992. do 1995. te držanja pripadnika mirovne misije UN-a kao talaca tokom NATO bombardovanja.

Sudsko vijeće je odlučilo da Mladić nije kriv za genocid u šest bh. općina - Foči, Vlasenici, Ključu, Sanskom Mostu, Kotor Varoši i Prijedoru.