Iznenadio mnoge
17

Čudan prijedlog Dodika: U zakonu o imunitetu ne želim retroaktivnu primjenu

A. L.
Foto: T. S./Klix.ba
Foto: T. S./Klix.ba
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik komentarisao je zakon o imunitetu za poslanike i one koji sprovode odluke NSRS, a koji bi između ostalih i njega trebao štititi od krivične odgovornosti.

Dodik kaže da je zakon o imunitetu RS "nametnut od strane visokog predstavnika za BiH 2002. godine."

"Tada je propisano da se zakon donosi s ciljem da se zaštiti integritet zakonodavnih i izvršnih institucija Republike Srpske putem utvrđivanja procedure prema kojoj se poslanici i članovi Narodne skupštine i Vijeća naroda mogu pozvati na imunitet od krivične i građanske odgovornosti, a predsjednik i potpredsjednici Republike Srpske, kao i članovi Vlade Republike Srpske, mogu se pozvati na imunitet od optužbi za odgovornost u parničnim postupcima", napisao je Dodik.

Primjenom ove odredbe, dodaje on, predsjednik i potpredsjednici RS i članovi Vlade RS nisu građanski odgovorni za bilo koji postupak izvršen u okviru njihovih dužnosti, ali ostaje mogućnost uspostavljanja njihove krivične odgovornosti.

Kaže da je bilo nužno pokrenuti proceduru za donošenje zakona o imunitetu da bi se izuzeli od krivične odgovornosti i drugi nosioci vlasti u RS jednako kao i narodni poslanici i članovi Vijeća naroda Republike Srpske.

"Donošenje ovog zakona neophodno je radi kontinuiranog pravnog nasilja kojeg čini lice koje nije imenovano za visokog predstavnika u skladu s Aneksom H Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH pokušajem nametanja zakona i s tim u vezi pokretanja krivičnih postupaka od strane sudova na nivou BiH", kazao je.

Smatra da je ispravno da ovaj zakon ide kroz redovnu proceduru, ali da u njemu ne treba biti povratna odredba, odnosno retroaktivno dejstvo.

"Članom 110. stav 2. Ustava Republike Srpske propisano je da se samo zakonom može odrediti da pojedine njegove odredbe, ako to zahtijeva opšti interes utvrđen u postupku donošenja zakona, imaju povratno dejstvo. Shodno tome, istim se ne može odrediti njegova retroaktivna primjena, tako da odredba kojom se to predviđa ne treba da bude u zakonu. Usvajanjem ovog zakona u redovnoj proceduri narodni poslanici bi time pokazali puni zakonodavni kapacitet Narodne skupštine Republike Srpske", napisao je Dodik.

Na kraju je pozvao predlagače zakona da uobzire njegov stav "da nije potrebno niti opravdano u sadašnjim okolnostima da se ovaj zakon o imunitetu koji se predlaže primjenjuje retroaktivno."