1

Australian Open: Bautista Agut šokirao Del Potra

Bautista Agut (Foto: AFP)
Šok četvrtog dana Australian Opena priredio je 25-godišnji Španac Roberto Bautista Agut, koji je nakon gotovo četiri sata igre izbacio petog nositelja Juana Martina Del Potra.

Bautista Agut slavio je rezultatom 4-6, 6-3, 5-7, 6-4, 7-5. Nevjerovatno dobar i agresivan susret odigrao je nepostavljeni Španac, koji je ispalio čak 19 winnera više od bivšeg pobjednika US Opena (72-53), te čudesno spasio 13 break-lopti! Realizirao je pet od osam, a ključni break je napravio kod 5-5 u odlučujućem petom setu.

Del Potro je djelovao vidno umorno, iscrpljeno, pa čak i povrijeđeno, ali to ni najmanje ne umanjuje veliku pobjedu španskog "maratonca". Pobjedi Španca se vjerovatno najviše razveselio Benoit Paire, koji je također u pet setova slavio protiv domaćeg predstavnika, 18-godišnjeg Nicka Kyrgiosa.

Nakon što je izgubio prva dva seta u tie-breaku, Paire je veliku australsku nadu slomio u devetom gemu trećeg seta, kada mu je oduzeo servis, a potom odservirao za smanjenje na 1-2 u setovima. Od četvrtog seta Kyrgios je bio više-manje promatrač, a u prilog mu nisu išli ni grčevi u nogama koji su ga počeli hvatati na svakom koraku. Paire je lakoćom sa 6-2, 6-2 uzeo druge dvije dionice, te se prvi put u karijeri vratio od zaostatka 0-2 u setovima, a pritom i plasirao u treće kolo Australian Opena.

Od ostalih rezultata spomenimo pobjedu četvrtog nositelja Andyja Murrayja, koji je sa 6-2, 6-2, 7-5 bio bolji od Francuza Vincenta Millota. Zanimljivo, Francuz je vodio 5-1 u trećem setu, no škotski teniser serijom od 23 uzastopna poena je zaključio veliki povratak.

Prvi teniser svijeta Rafael Nadal saznao je da će mu protivnik u trećem kolu biti Francuz Gaël Monfils, koji je i protiv Jacka Socka pokazao koliko je u dobroj formi.

Recimo i da se od turnira oprostio 31. nositelj, Španac Fernando Verdasco, kojeg je u pet setova porazio Rus Tejmuraz Gabašvili. Rus će biti idući suparnik Rogera Federera.

Kod teniserki vrijedi istaknuti pobjedu aktualne pobjednice Viktorije Azarenke, koja je sa 6-1, 6-4 bila bolja od Čehinje Barbore Zahlavove Strycove.

Australian Open, 2. kolo:

Teniseri

Bautista Agut - Del Potro (5) 4-6, 6-3, 5-7, 6-4, 7-5 Murray (4) - Millot 6-2, 6-2, 7-5 Monfils (25) - Sock 7-6(2), 7-5, 6-2 Gabašvili - Verdasco (31) 7-6(1), 3-6, 2-6, 6-4, 6-4

Dimitrov (22) - Lu 6-3, 6-3, 7-6(11) Raonic (11) - Hanescu 7-6(9), 6-4, 6-4 Nadal (1) – Kokkinakis 6-2, 6-4, 6-2 Tsonga (10) – Bellucci 7-6(6), 6-3, 6-4 Federer (6) – Kavčić 6-2, 6-1, 7-6(4) Nishikori (16) – Lajović 6-1, 6-1, 7-6(3) Young – Seppi (24) 6-4, 2-6, 6-4, 4-6, 7-5

Teniserke

Azarenka (2) - Zahlavova Strycova 6-1, 6-4

Stephens (13) - Tomljanović 3-6, 6-2, 7-5 Janković (8) - Morita 6-2, 6-0 Nara - Rybarikova (32) 6-4, 6-3 Šarapova (3) – Knapp 6-3, 4-6, 10-8 Wozniacki (10) – McHale 6-0, 1-6, 6-2 Radwanska (5) – Govorcova 6-0, 7-5 Cornet (25) – Giorgi 6-3, 4-6, 6-4 Suarez Navarro – Voskoboeva 7-6(2), 3-6, 8-6 Halep (11) – Lepchenko 4-6, 6-1, 6-0 Muguruza – Schmiedlova 6-3, 6-3 Cibulkova (20) – Vögele 6-0, 6-1 Pavljučenkova (29) – Minella 6-2, 6-2