Rukomet
0

BiH ostala bez nastupa na Evropskom prvenstvu u rukometu

FENA
Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine nije uspjela izboriti plasman u baraž za EP 2008 u Norveškoj. U posljednjem kvalifikacijskom meču rukometaši BiH u Orebru su poraženi od Švedske rezultatom 27:25 (16:10).

Nakon poraza u Visokom rukometašima BiH bio je to drugi poraz, kojim su okončali kvalifikacije sa dvije pobjede i isto toliko poraza.

Meč u Orebru protekao je u obostrano borbenoj igri, a Šveđana su pobjedu osigurali u prvom poluvremenu, zahvaljujući podršci ruskih sudija. Mada su plasman u baraž gotovo osigurali još prije ove utakmice Šveđani su od prve minute imali veliku podršku sudija, koji su svaki kontakt kažnjavali isključivanjem rukometaša reprezentacije BiH. Tako je već na početku Terzić dobio dva isključenja, što su iskoristili Šveđani i u osmoj minuti poveli sa 5:1. Najveću prednost u prvom dijelu švedski rukometaši su imali u 21. minuti kada su vodili sa 12:4, a onda je uslijedila serija bh. rukometaša, koji su za nekoliko minuta prišli na pet golova razlike. No, suci su i tada pritekli u pomoć Šveđanima, dodijelivši dvostruko isključenje i crveni karton Toromanoviću. Šveđani to ponovo koriste i sa dva vezana gola dolaze do prednosti od 16:9. U posljednjim sekundama isključen je i Omerović, pa su bh. rukometaši u drugo poluvrijeme ušli sa dva igrača manje na parketu.

No, i pored toga rukometaši BiH su pružili sjajnu partiju i serijom od 6:2 u 38. minuti došli na svega dva gola zaostatka. Izjednačeno se igralo do kraja a bh. rukometaši su u nekoliko navrata uspjeli prići na gol zaostatka, ali nisu imali snage za preokret. Na kraju su slavili Šveđani sa dva gola razlike i tako kvalifikacije okončali na prvom mjestu sa maksimalne četiri pobjede.

Najefikasniji kod BiH bili su Martinović sa 6 i Terzić sa 5 golova, a kod Švedske Andersson sa devet pogodaka.