Kup konfederacija
0

Španci uvjerljivi u prvom nastupu

FENA
U Južnoafričkoj Republici u nedjelju je počeo nogometni Kup konfederacija, a u prvim utakmicama evropski prvak Španija razbila je Novi Zeland 5:0, dok su Južnoafrička Republika i Irak odigrali bez pogodaka 0:0.

Na Royal Bafokeng stadionu u Rustenburgu Španija je već nakon prvih 45 minuta vodila s uvjerljivih 4:0. Prva tri pogotka postigao je Fernando Torres u 6., 14. i 17. minuti, u 24. Cesc Fabregas povisio je na 4:0, a početkom drugog poluvremena u 48. minuti David Villa postavio je konačnih 5:0.

U ponedjeljak se igraju utakmice grupe B u kojima se sastaju Brazil i Egipat (16 sati) te SAD i Italija (20.30).

Kup konfederacija, na kojem nastupaju kontinentalni prvaci te prvaci svijeta i reprezentacija domaćina, svojevrsna je generalna proba za Svjetsko nogometno prvenstvo.

Takmičenje je prvi put održano u Saudijskoj Arabiji 1992. pod imenom Kup kralja Fahda, a Međunarodna nogometna federacija (FIFA) turnir je uzela pod svoje okrilje 1997.

Od 2001. godine domaćin turnira je država koja godinu dana poslije organizira svjetsko prvenstvo.

Dosadašnji su pobjednici Brazil (2005. i 1997.), Francuska (2003. i 2001.), Meksiko (1999.), Danska (1995.) i Argentina (1992.).