0

Sjajni Keane, Portugal minimalno

Teškom mukom su nogometni reprezentativci Portugala iskoristili domaći teren i sa 1-0 pobijedili Norvešku u sklopu grupe H kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2012. godine.

Helder Postiga je u 53. minuti zabio ključni i jedini pogodak, a uslijed uspjeha Danske kod Islanda od 2-0 nastala je prava gužva na vrhu tabele. Naime, po deset bodova, nakon pet utakmica, imaju Portugal, Danska i Norveška, te će se do kraja voditi velika borba za putnike na Evropsko prvenstvo.

Cristiano Ronaldo se silno trudio protiv Norveške, bio je među boljima kod domaćina, a najbolju je priliku imao krajem prvog dijela, ali je udarac bio za malo neprecizan.

Jedan od junaka večeri je bio legendarni irski strijelac Robbie Keane. S njegova dva pogotka je Irska pobijedila Makedoniju u gostima s 2-0, te se time Irska približila vodećoj Rusiji na tabeli. Oba je gola Keane postigao u prvom poluvremenu (8. i 37. minuta), te je time vrlo brzo "ubio" nadu domaćinu.

U drugom meču te grupe B Slovačka se strašno mučila s Andorom. Pobijedili su s 1-0, a blamaže ih je spasio vremešni odbrambeni igrač Miroslav Karhan.

Kvalifikacije za Euro, grupa B:

Rusija - Armenija 3-1 (Pavljučenko 26, 59, 73-11 m / Pizzelli 25) Slovačka - Andora 1-0 (Karhan 63)

Makedonija - Irska 0-2 (Keane 8, 37)

Redoslijed: 1. Rusija 13 (6), 2. Irska 10 (5), 3. Slovačka 10 (5), 4. Armenija 8 (6), 9. Makedonija 4 (5), 10. Andora 0 (5).

Grupa H:

Island - Danska 0-2 (Schone 60, Eriksen 75) Portugal - Norveška 1-0 (Postiga 53)

Redoslijed: 1. Portugal 10 (5), 2. Danska 10 (5), 3. Norveška 10 (5), 4. Cipar 2 (4), 5. Island 1 (5).