61

Sarajevo poraženo na gostovanju u Širokom Brijegu

Piše: A. M.
(Foto: Vlatko Mikulić)
FK Sarajevo poraženo je od Širokog Brijega rezultatom 1:0 u derbiju 9. kola BHT Premijer lige BiH. Jedini gol za domaće postigao je Ivan Buhač.

U petom minutu Široki je mogao povesti, ali je ispred Dine Ćorića dobro reagovao Džemal Berberović koji je otklonio opasnost. Malo kasnije nakon kornera sa lijeve strane Boris Pandža je pokušao glavom, a lopta je otišla iznad prečke.

Ćorić je sa desne strane prijetio u 19. minutu, lopta je putovala ka petercu, a ispred napadača Širokog ispriječio se golman Dejan Bandović. Dva minuta kasnije Radovac je centrirao sa lijeve strane iz slobodnog udarca, Bilbija je šutirao glavom, a Antonio Soldo dobro odbranio.

Minut kasnije zatresla se mreža Širokog, ali je gol poništen zbog ofsajda u kojemu se našao Krste Velkoski. U 34. minutu domaći igrači dolaze u vodstvo. Wagner je lijepo uposlio Buhača, ovaj izbjegao ofsajd, zaobišao Bandovića i pogodio za 1:0. Gostujući igrači burno su protestovali kod pomoćnog sudije signalizirajući ofsajd što im nije donijelo ništa osim opomena glavnog arbitra.

Najbolju priliku u prvom poluvremenu Sarajevo je propustilo u posljednjem napadu. Haris Duljević je odličnim pasom uposlio Stojčeva, ovaj iskosa šutirao u bliži ugao, ali se ispriječio odlični Soldo.

Sarajevo je nadomak pogotku u četvrtom minutu drugog poluvremena. Bilbija je loptu ostavio za Bojana Puzigaću, a lopta je nakon njegovog udarca pogodila stativu. Mogao je Puzigaća izjednačiti i četiri minuta kasnije. Lopta je ovog puta otišla pored gola.

Duljević je sjajnim pasom u 55. minutu u gol šansu gurnuo Krstu Velkoskog, a i ovog puta sjajnom intervencijom domaćina je spasio Antonio Soldo.

U 60. minutu meč je zakratko prekinut zbog bakljade domaćih navijača. Mogao je Široki Brijeg riješiti pitanje pobjednika u dva navrata u razmaku od svega četiri minuta. Dvadeset minuta prije kraj sjajan centaršut uputio je Marković, a Wagner glavom šutirao dosta loše. Samo tri minuta kasnije ponovo sjajan centaršut Markovića, a neprecizan ovog puta bio je Josip Barišić.

Imali su gosti slobodan i udarac iz izgledne situacije u 77. minutu, koji je katastrofalnim udarcem uprskao Krste Velkoski. Tri minuta prije kraja utakmice gosti su ostali sa deset igrača pošto je drugi žuti karton zaradio kapiten Berberović.

Drugi žuti karton dobio je i Dino Ćorić tako da je i Široki ostao bez igrača na terenu nekoliko sekundi prije kraja utakmice.

Spomenimo i da su gostujući navijači večeras na Pecaru došli u majicama sa likom Vedrana Puljića, navijača koji je tragično izgubio život upravu u Širokom Brijegu. Na svako skandiranje Hordi zla posvećeno pokojnom Vedranu, domaći navijači su sramotno odgovarali zvižducima i sa povicima: “Javi se, javi se!”

Rezultati 9. kola:

Slavija - Mladost 0:0 Široki Brijeg - Sarajevo 1:0 27. septembra: Zrinjski - Velež 2:0 Čelik - Drina 0:1 Olimpic - Travnik 3:0 Vitez - Sloboda 3:1 Radnik - Borac 0:1 Željezničar - Zvijezda 5:3

1. Široki Brijeg 9 7 2 0 16:5 23
  2. Željezničar 9 6 2 1 19:11 20
  3. Zrinjski 9 6 1 2 13:3 18
  4. Olimpic 9 5 2 2 17:11 17
  5. Sarajevo 9 4 4 1 17:9 16
  6. Borac 9 5 1 3 9:11 16
  7. Velež 9 3 4 2 8:8 13
  8. Slavija 8 3 3 2 11:6 12