0

Premierliga: Pobjede Evertona i Southampton, povreda Lovrena

U sklopu 29. kola engleske Premierlige velike su pobjede u završnicama susreta izborili Everton i Southampton.

Everton je na svom Goodison Parku ugostio pretposljednju ekipu prvenstva, velški Cardiff, te je slavio tek u trećoj minuti sudijske nadoknade s 2-1.

Everton je poveo pogotkom igrača Barcelona na posudbi u liverpulskom klubu, Gerarda Deulofeua, u 59. minuti, nakon sjajnog solo prodora po lijevoj strani napada. Španac je iskosa opalio prema golu gostiju, a lopta je na putu do mreže očešala Stevena Caulkera i završila iza gostujućeg golmana Davida Marshalla.

Gosti su do izjednačenja došli devet minuta kasnije, nakon što je Peter Whittingham odličnuo nabacio iz slobodnog udarca, a Juan Cala najprije bedrom, a potom i glavom nekako ugurao loptu iza Tima Howarda.

Činilo se da će susret završiti podjelom bodova, no Seamus Coleman je u trećoj minuti sudijske nadoknade sretno i spretno zabio za velika tri boda domaćina. Nakon nekoliko blokiranih udaraca Colemanova je lopta, koju je pogrešno zahvatio, našla nekako put do mreže preletivši Marshalla.

Southampton upisao je tešku 4-2 pobjedu pred svojim navijačima protiv Norwich Cityja. Jay Rodriguez je u petoj minuti prvog poluvremena krasno proigrao Morgana Schneiderlina koji je izbjegao zaleđe, a potom mirno matirao Johna Ruddyja.

U 56. minuti utakmice Rickie Lambert je iskoristio priliku koja mu se ponudila, te je bez ikakvih problema, pred očima selektora Engleske Roya Hodgsona, zabio za udvostručenje vodstva domaćina. Za 3-0 je zabio Rodriguez iz neposredne blizine u 72. minuti.

Činilo se da će Southampton mirno privesti utakmicu svome kraju, no potom je u razmaku od dvije minute primio dva pogotka. Johan Elmander je u 85. iskoristio pogrešku Fontea u odbrani koji je loše vratio loptu prema svom golu, što Šveđanin nije propustio kazniti i zabiti kroz noge Arturu Borucu.

Manje od dvije minute kasnije Robert Snodgrass je iskoristio novu pogrešku odbrane i postigao gol za 2-3, gledano iz ulha gostiju, no do boda Norwich ipak nije uspio doći. Štoviše, Southampton je postigao i svoj četvrti pogodak, a autor istog bio je Sam Gallagher u šestoj minuti sudijske nadoknade, nakon što je u igru ušao 240 sekundi ranije.

Hrvatski nogometaš Dejan Lovren u četvrtoj minuti sudijske nadoknade napustio je teren zbog povrede.

West Ham je kao gost poražen s 3-1 od Stoke Cityja, iako je poveo u petoj minuti preko Andyja Carrolla. Bio je to 800. pogodak u klupskoj historiji koji su "čekićari" zabili u najvišem razredu engleskog nogometa. Preokret su za domaćina kreirali Peter Odemwingie, u dva navrata, i Marko Arnautović.

Premierliga, 29. kolo:

Everton – Cardiff City 2-1 (Deulofeu 59, Coleman 90+3 / Juan Cala 68)

Fulham – Newcastle 1-0 (Dejagah 68) Southmapton – Norwich City 4-2 (Schneiderlin 5, Lambert 57, Rodriguez 72, Gallagher 90+6 / Elmander 85, Snodgrass 86) Stoke City – West Ham 3-1 (Odemwingie 32, 79, Arnautović 69 / Carroll 5) Sunderland – Crystal Palace 0-0 Swansea – West Bromwich 1-2 (Lamah 2 / Sessegnon 52, Mulumbu 85)

1. Chelsea FC 29 20 6 3 56-22 +34 66
  1. Manchester City FC 27 19 3 5 71-27 +44 60
  2. Liverpool FC 28 18 5 5 73-35 +38 59
  3. Arsenal FC 28 18 5 5 52-28 +24 59
  4. Tottenham Hotspur FC 29 16 5 8 37-37 0 53
  5. Everton FC 28 13 10 5 39-28 +11 49
  6. Manchester United FC 28 14 6 8 46-31 +15 48
  7. Southampton FC 30 12 9 9 42-37 +5 45