Le Championnat
0

Pjanić strijelac u pobjedi Lyona nad Montpellierom

Miralem Pjanić (Foto: Reuters)
Vrlo su dobru utakmicu u derbiju četvrtog kola Le Championnata odigrali nogometaši Lyona. Prvi gol za Lyon u 49. minuti je postigao bh. reprezentativac Miralem Pjanić koji je u igru ušao početkom drugog poluvremena

Nanijeli su igrači Remija Gardea prvi poraz sezone vodećem Montpellieru, ekipi sa savršenim učinkom (9 bodova) iz prvih triju kola, pobijedivši lidera tabele na svom Gerlandu 2-1.

Ključnu ulogu u pobjedi domaćih je odigrao bosanskohercegovački veznjak Miralem Pjanić, koji je u igru ušao s početkom drugog dijela. U 49. je minuti nakon munjevite kontre koju je povukao Gomis, a nakon krasnog ubacivanja Michela Bastosa s desne strane, lijevom nogom iz natrčavanja matirao gostujućeg golmana Pionniera. U 83. je pak minuti, prihvativši još jedno sjajno proigravanje Bastosa na desnom krilu, majstorskom povratnom loptom Pjanić pronašao Jeremyja Pieda koji je povisio na 2-0.

U prvoj minuti sudačke nadoknade drugog poluvremena fantastičnim je udarcem s 30-ak metara utješni pogodak za goste postigao ljevonogi kamerunski igrač, pristigao ovog ljeta iz Lensa, Henri Bedimo.

Imali su gosti još fantastičnih prilika, prvenstveno onu odličnog 21-godišnjeg napadača Younesa Belhande u 67. minuti, kada je nakon slaloma kroz odbranu domaćih krasnim udarcem uzdrmao okvir gola. Gol je spasio reprezentativni golman domaćih Hugo Lloris, koji je loptu vršcima prstiju sproveo do grede.

Spomenuti je Belhanda u 82. minuti, taman prije drugog gola domaćih, zaradio crveni karton.

Garde je na izvjesno vrijeme ostao bez argentinskog napadača Lisandra Lopeza, koji je pri jednome nespretnom građenju u 87. minuti završio utakmicu s izglednom težom povredom članka lijeve noge. Očito je Argentinac iščašio zglob, nakon čega je iznesen s terena na nosilima. To znači da ga na terenu vjerovatno neće biti duže razdoblje.

Ovom se pobjedom Lyon vodećem Montpellieru približio na bod zaostatka.

Lyon je igrao u sastavu: Lloris - Reveillere, Kone, Lovren, Cissokho - Briand (od 46. Pjanić), Gonalons, Kallström, Bastos (od 87. Lacazette) - Gomis (od 78. Pied), Lopez.

Le Championnat, 4. kolo:

Evian – Dijon 0-1 (Jovial 67) Lorient – Nancy 2-1 (Mvuemba 78, Monnet-Paquet 90+2 / Bakar 10) Nice – Brest 0-0 Valenciennes – Bordeaux 1-2 (Dossevi 26 / Traore 79, Modeste 90+2) Auxerre – Ajaccio 4-1 (Chafni 34, Traore 75, 80, Le Tallec 90 / Ilan 82)

Lyon – Montpellier 2-1 (Pjanić 49, Pied 83 / Bedimo 90+1)