Kvalifikacije za SP
0

Italijani osigurali odbranu naslova

Pogotkom Alberta Gilardina u 90. minuti za konačnih 2-2 u Dublinu protiv Irske, nogometaši Italije osigurali su plasman na Svjetsko prvenstvo sljedeće godine u Južnoafričkoj Republici.

Ovakvim ishodom je postalo jasno da će Marcelo Lippi, koji je s Italijom osvojio naslov svjetskog prvaka na prošlom Mundijalu u Njemačkoj 2006. godine, imati priliku braniti naslov dogodine na prvoj smotri u povijesti koja se održava na afričkom kontinentu. Italiji je za potvrdu prvog mjesta u osmoj skupini trebao jedan bod, kojeg su na kraju i osvojili, iako su dva puta bili u zaostatku.

Irska je povela golom Glenna Whelana u 8. minuti. Poravnao je Mauro Camoranesi u 26. minuti. Sean St. Ledger ponovno je doveo Irsku do prednosti u 87. minuti, a u 90. je Alberto Gilardino spretno iz blizine svladao Shaya Givena, koji je odradio svoju 99. utakmicu na golu irske vrste, te postavio konačnih 2-2.

Možda i jedini Italijan na stadionu koji se nije radovao tom pogotku bio je vremešni izbornik Irske Giovanni Trapattoni. No, ostaje mu utjeha da je njegova selekcija u subotu i teoretski osigurala drugo mjesto koje vodi u dodatne kvalifikacije...

Kvalifikacije za SP, skupina 8:

Cipar – Bugarska 4-1 (Charalampidis 11, 20, Konstantinou 58, Aloneftis 78 / Berbatov 45) Crna Gora – Gruzija 2-1 (Batak 13, Delibašić 78 / Dvališvili 45) Irska – Italija 2-2 (Whelan 8, St. Ledger 87 / Camoranesi 26, Gilardino 90)

Poredak: 1. Italija 21, 2. Irska 17, 3. Bugarska 11, 4. Cipar 9, 5. Crna Gora 8, 6.