0

Edin Džeko najbolji strijelac Bundeslige!

Sarajevo-x.com/Totalsport
Edin Džeko (Foto: AP)
Bh. reprezentativac Edin Džeko najbolji je strijelac Bundeslige u sezoni 2009/2010 s postignuta 22 gola.

Džeko je pogodio i danas u pobjedi Wolfsburga nad Eintrachtom (3-1), čime je za jedan gol umakao Kießlingu, s kojim je pred posljednje kolo Bundeslige dijelio prvo mjesto liste strijelaca (obojica su nakon 33 prvenstvena kola imali po 21 gol na kontu).

Ova će titula našem reprezentativcu svakako puno značiti u realizaciji transfera u neki jači klub ovog ljeta, za što Wolfsburg traži nevjerovatnih 40 miliona eura.

Džeko je treći gol za Wolfsburg postigao u 34. minuti nakon asistencije drugog bh. reprezentativca u redovima "vukova", Zvjezdana Misimovića, koji se prethodno i sam upisao u strijelce postigavši otvarajući gol na utakmici, u 21. minuti.

Ukupno je Džeko u dresu Wolfsburga sada postigao 56 bundesligaških golova, te je samo gol kratak od najboljeg ligaškog strijelca kluba iz "vučjeg grada" Diega Klimowicza.

Osim što je najbolji strijelac, Džeko je završio sezonu i kao najkorisniji igrač lige gledano zbir golova i asistencija.

Naime, Džeko je ukupno skupio 32 boda (22 gola + 10 asistencija), četiri više od drugoplasiranog Stefana Kießlinga (21 gol + 7 asistencija) i šest više od trećeplasiranog Kevina Kuranyija (18 golova + 8 asistencija).

Minhenski Bayern je rutinskom pobjedom u Berlinu protiv slabašne Herthe ovjerio titulu prvaka Njemačke, svoju 22. u klupskoj istoriji. Bilo je 1-3 za Bavarce.

Prvi je gol za bavarski sastav, svoj 11. ovosezonski postigao hrvatski reprezentativac Ivica Olić iskosa s lijeve strane na asistenciju Arjena Robbena. Kasnije je Hertha uspjela izjednačiti preko Ramosa (u 59. minuti), ali je potom Robben svojim 16. i 17. ovosezonskim golom donio Bayernu 20. pobjedu.

Mladi veznjak Hoffeheima Boris Vukčević postigao je Stuttgartu u domaćem remiju 1-1 izjednačujući gol u 44. minuti glavom nakon asistencije Sejada Salihovića. Bio mu je to premijerni bundesligaški gol ove sezone.

Osim Bayerna, sljedeće će sezone u Ligi prvaka igrati i Schalke koji je u posljednjem kolu remizirao kod Mainza 0-0 (Ivan Rakitić igrao svih 90 minuta), dok će trećeplasirani Werder tražiti svoj put ka najelitnijem klupskom nogometnom takmičenju kroz kvalifikacije.

U Evropskoj ligi igrat će Bayer Leverkusen, Borussia Dortmund i Stuttgart, dok je HSV ostao korak kratak od izlaza u Evropu budući da je završio na sedmom mjestu. U posljednjem kolu HSV je remizirao kod Werdera (1-1), a za osvajanje šestog mjesta trebao je slaviti na Weserstadionu, te je istovremeno Stuttgart trebao izgubiti od Hoffenheima, ali se ništa od toga nije dogodilo.

Iz lige ispadaju Bochum i Hertha, dok će Nürnberg u razigravanje za opstanak. Nürnberg je u posljednjem kolu učinio svoj dio posla i savladao Köln s 1-0 sjajnim golom Andreasa Ottla iz slobodnog udaraca iz 88. minute, ali je istovremeno Hannover slavio kod Bochuma s 3-0 i zadržao prednost od dva boda na posljednjem mjestu u sigurnoj zoni.

Spomenimo i pobjedu Freiburga protiv Borussije Dortmund (3-1).

Bundesliga, 34. kolo:

Bochum – Hannover 0-3 (Bruggink 9, Hanke 24, Pinto 45) Freiburg – Borussia Dortmund 3-1 (Idrissou 60, Cisse 70, 90 / Barrios 47) Hertha – Bayern München 1-3 (Ramos 60, Olić 20, Robben 74, 87) Hoffenheim – Stuttgart 1-1 (Vukčević 44 / Cacau20)

Mainz – Schalke 0-0 Borussia Mönchengladbach – Bayer Leverkusen 1-1 (Brouwers 56 / Helmes 34) Nürnberg – Köln 1-0 (Ottl 88) Werder – HSV 1-1 (Pizarro 58 / Van Nistelrooy 82) Wolfsburg – Eintracht Frankfurt 3-1 (Misimović 21, Riether 31, Džeko 34 / Altintop 86)

1. Bayern München 34 20 10 4 72-31 +41 70
  2. Schalke 04 34 19 8 7 53-31 +22 65
  3. Werder Bremen 34 17 10 7 71-40 +31 61
  4. Bayer Leverkusen 34 15 14 5 65-38 +27 59
  5. Borussia Dortmund 34 16 9 9 54-42 +12 57
  6. Stuttgart 34 15 10 9 51-41 +10 55
  7. Hamburger 34 13 13 8 56-41 +15 52
  8. Wolfsburg 34 14 8 12 64-58 +6 50