0

Borac izborio Evropu, Velež ostao u Premijer ligi, GOŠK ispao

Piše: J. H.
Utakmica Olimpic - Čelik (Foto: Feđa Krvavac/Klix.ba)
Današnjom pobjedom u Gabeli, Borac je izborio treće mjesto i takmičenje u Evropi. Velež je remijem u Vrapčićima osigurao ostanak dok je GOŠK napustio Premijer ligu.

FK Sarajevo - FK Radnik B. 5:0

Bordo tim koji je ranije osigurao drugu poziciju na tabeli danas je na stadionu Asim Ferhatović Hase dočekao ekipu Radnika iz Bijeljine. Već na početku utakmice na Koševu, Sarajevo je zahvaljujući golu Hadžića došlo u vodstvo. Samo tri minute kasnije, Hadžić se ponovo upisao u strijelce za vodstvo Sarajeva od 2:0. Do kraja prvog poluvremena, danas odlični Hadžić je postigao još dva gola te se na odmor otišlo sa 4:0 za Sarajevo. U drugom poluvremenu, Hadžić je postigao svoj pet gol za konačnih 5:0. Ovim golom, napadač Sarajeva postao je prvi strijelac Premijer lige i prestigao napadača Željezničara Adilovića.

FK Olimpic - NK Čelik 0:2

Susret na Otoci bio je od izuzetne važnosti za oba tima jer je direktno odlučivao o mjestu u evropskim takmičenjima. Oko hiljadu navijača, popularnih Robijaša, stiglo je danas u Sarajevo kako bi bodrili svoj tim.

Sve do samog kraja prvog poluvremena, mreže na Otoci su mirovale. Onda je Dedić matirao Hamzića za vodstvo od 1:0 i radost navijača iz Zenice. Čelik je svoju dobru igru u drugom poluvremenu konkretizovao još jednim golom. Ovaj put strijelac je bio Mešanović. Međutim, za Čelik je ovo bila Pirova pobjeda jer je Borac pobijedio u Gabeli te zbog međusobnog boljeg omjera, osigurao takmičenje u Evropi.

FK Gradina S. - FK Rudar P. 0 : 2

U slabom prvom poluvremenu u Srebreniku nije bilo golova. U 52. minuti gosti su ipak došli do vodstva, a na 2:0 povisio je Vuković u 76. minuti.

NK GOŠK - FK Borac 0 : 2

U Gabeli se također danas igrala veoma važna utakmica za oba tima. GOŠK se nadao pobjedi i ostanku u Premijer ligi dok su gosti i Banje Luke tražili bodove za Evropu. U 21. minuti kapiten tima iz Gabele Armin Helvida dobio je crveni karton. Sa igračem više na terenu, Borac je poveo u 69. minuti zahvaljujući golu Grahovca. Za drugi gol i osigurano treće mjesto na tabeli pobrinuo se Raščić. Ovaj gol značio je i kraj nadanja za Gabeljane i ostanku u Premijer ligi BiH. Da li će Borac ići u Evropu ili ne, odlučit će drugostepena Komisija za licenciranje koja Banjalučanima još uvijek nije dala licencu za evropska takmičenja.

NK Travnik - NK Zvijezda 2 : 1

Veziri su poveli već u 17. minuti nakon lijepog gola Kovačevića. Nekoliko minuta kasnije, stadiona na Piroti pokazivao je već 2:0 za Travnik. Strijelac drugog gola bio je Turković. U 60. minuti Zvijezda je smanjila na 2:1, a strijelac je bio Džafić. Ovom pobjedom i Veziri su osigurali ostanak u Premijer ligi BiH.

NK Široki Brijeg - FK Željezničar 4 : 1

Nešto više od 18 minuta trebalo je Širokobriježanima da povedu protiv Željezničara. Nakon sjajne akcije, Ivanković je domaću ekipu doveo u vodstvo.

Za vodstvo Širokobriježana od 2:0 pobrinuo se Serdarušić u 22. minuti. Plavi sa Grbavice smanjili su golom Adilovića iz penala pet minuta prije kraja. Međutim, u 54. minuti također iz penala, Kordić je povećao vodstvo Širokog na 3:1. Upravo je on bio strijelac i četvrtog gola za Široki Brijeg.

FK Leotar - FK Slavija 2 : 0

Iako je u uvodnim minutama utakmice Slavija dominirala terenom u Trebinju, ipak je Leotar na odmor otišao sa vodstvom od 1:0. Leotar je u nastavku udvostručio vodstvo za konačnih 2:0.

FK Velež - HŠK Zrinjski 1 : 1

Izuzetno važnu utakmicu danas u na stadionu u Vrapčićima igrali mostarski klubovi, Velež i Zrinjski. U prvom poluvremenu nije bilo većih prilika za postizanje gola. Na samom početku drugog poluvremena, Velež dolazi u vodstvo zahvaljujući golu Majkića. Plemići su poravnali u 75. minuti preko Bekića. Ovim bodom, Velež je osigurao ostanak u Premijer ligi BiH.

Premijer liga, 30. kolo, rezultati:

NK GOŠK - FK Borac 0 : 2 NK Travnik - NK Zvijezda 2 : 1 NK Široki Brijeg - FK Željezničar 4 : 1 FK Leotar - FK Slavija 2 : 0 FK Velež - HŠK Zrinjski 1 : 1 FK Sarajevo - FK Radnik B. 5 : 0 FK Olimpic - NK Čelik 0 : 2 FK Gradina S. - FK Rudar P. 0 : 2

1. Željezničar 30 20 6 4 48:20 66
  2. Sarajevo 30 17 9 4 52:19 60
  3. Borac 30 14 9 7 43:25 51
  4. Čelik 30 14 9 7 44:30 51
  5. Olimpic 30 13 10 7 34:26 49
  6. Široki Brijeg 30 13 6 11 48:31 45
  7. Slavija 30 12 7 11 28:28 43
  8. Zrinjski 30 11 6 13 26:42 39