346

Srbija razbila Litvaniju za plasman u polufinale Svjetskog prvenstva

S. G.
Velika pobjeda Orlova
Košarkaši Srbije plasirali su se u polufinale Svjetskog prvenstva pobjedom nad selekcijom Litvanije rezultatom 87:68 (24:25, 25:13, 24:17, 14:13).
Izuzev prve četvrtine, Orlovi su bili neuporedivo bolji protivnik i zasluženo su slavili u ovom meču prvenstveno zbog sjajne odbrene.

Litvance je trojka, koja je inače njihovo najjače oružje, slušala samo u prvoj dionici koju su dobili s minimalnih 25:24.

Ostatak meča naše istočne komšije su "utegli" odbranu i zahvaljujući njoj u dobroj mjeri neutralisali Litvance u ključnim minutama meča.

Druga četvrtina možda na najbolji način oslikava stanje na parketu na dvorane u Manili, a u njoj je Litvanija ubacila samo 13 poena.

Srbija je pogađala trojke iz svih pozicija, a Bogdanovićeva u posljednjim minutama prvog poluvremena dodatno im je dala vjetar u leđa.

Identična slika i u trećoj četvrtini. Litvanci su izrevolitrani previše griješili, a prednost Srbije se na semaforu samo povećavala.

U pojedinim trenucima ona je rasla i do plus 25, a na kraju su srbijanski košarkaši slavili sa 19 poena razlike i tako Litvaniji nanijeli prvi poraz na ovom turniru.

Najefikasniji pojedinac susreta bio je Bogdan Bogdanović koji je ubacio 21 poen, dok je Petrušev dodao 17. Kod poraženih bolji od ostalih bio je Sedekerskis s 14 ubačaja.

Naredna stanica izabranika Svetislava Pešića je polufinale u kojem će igrati s pobjednikom duela između Slovenije i Kanade koji se igra sutra od 14:30 sati.