Košarka
0

BiH po peti put na Evropskom prvenstvu u košarci

avaz.ba
Košarkaška reprezentacija BiH po peti se plasirala na završnicu Evropskog prvenstva, koje će se ovoga puta održati u Švedskoj na ljeto ove godine.

Sinoć u Skenderiji bh. košarkaši su ubjedljivim trijumfom (94:77) nad Irskom ovjerili vizu za Švedsku. Reprezentacija BiH sjajno je ušla u utakmicu sa Irskom. Odbrana je odlično funkcionisala, što je omogućavalo našem timu da organizuje brze kontra napade, koje je Firić bez problema realizovao. Uz njega bio je raspoložen i Hukić sa dvije trice i već u četvrtoj minuti imali smo plus osam (13:5).

Podatak da je bh. tim u prvih šest minuta imao stopostotan učinak šuta iz igre (7/7) dovoljno govori. Iz minute u minutu naša selekcija povečavala je prednost do 31:14 na kraju prvog perioda. Potom u igru ulazi Bariša Krasić koji sa sedam vezanih poena dokazuje da, ipak, ima mjesta u reprezentaciji.

Trojke su ulazile sa u koš Iraca sa svih strana. Pogađali su Hukić, Mujezinović, Krasić, Ovčina, a razlika se povečavala. Poslije 15. minuta šut BiH za tri poena iznosio je fenomenalnih 8/7. Uz sve to bila je osjetna i dominacija naših košarkaša pod koševima.

S druge strane gosti nisu imali ideje u napadu, a njihovi ishitreni šutevi bili su neprecizni. Ovakva igra našem timu poslije prvog poluvremena donosi prednost od čak 26 poena (57:31), pa je pobjeda već bila osigurana.

U nastavku nešto opuštenija igra našeg tima, koji nakon najvećeg vodstva od 31 poena (64:33) u 22. minuti dopušta gostima da pred kraj trećeg perioda dođu na 70:52. Ipak, to je bilo sve što su Irci napravili. Nakon 40 minuta zasluženih 94:77.

Grupa C

Rezultati 10. kola:

SARAJEVO: BiH - Irska 94:77, LEVERKUZEN: Njemačka - Hrvatska 81:73, STRUMICA: Makedonija - Kipar 83:65.

1. Njemačka 10 9 1 853:709 19
  2. Hrvatska 10 8 2 834:724 18
  3. BiH 10 6 4 826:748 16
  4. Makedonija 10 4 6 816:810 14
  5. Irska 10 2 8 755:815 12
  1. Kipar 10 0 10 645:902 10