Savladale Njemačku
41

Nogometašice Engleske uz podršku rekordnih 88.000 navijača osvojile svoj prvi Euro

Veliko slavlje Engleskinja (Foto: EPA-EFE)
Nogometašice Engleske prvi put su postale evropske prvakinje nakon što su u sinoćnjem finalu na londonskom Wembleyu poslije produžetaka pobijedile Njemačku rezultatom 2:1.

Ella Toone postigla je vodeći pogodak za Englesku u 62. minuti, a prednost je poništila Njemica Lina Magull koja je iz blizine pogodila za izjednačenje 17 minuta kasnije.

Odluka je pala u 110. minuti kada je Chloe Kelly najbrže reagovala na odbijenoj lopti te pogodila za veliko slavlje Engleskinja i gotovo 88.000 gledatelja na prepunom Wembleyu.

Preciznije, na stadionu je bilo ukupno 87.192 gledatelja što je ujedno rekord posjećenosti kada su u pitanju utakmice evropskih prvenstava za nogometašice.

Engleska je tako u svom trećem finalu konačno doći do naslova, dok su Nijemice u devetom finalu ubilježile tek prvi poraz.

Mnogi smatraju da su favorizovane Njemice izgubile jer se na zagrijavanju prije utakmice povrijedila njihova najbolja igračica Alexandra Popp.