Kako je atletski program promijenio trening djece u omladinskoj školi FK Željezničar

Tim povodom, četiri trenera koji su učestvovali u projektu primili su certifikate te su potpisali izjavu da će u svojoj daljoj karijeri u radu s djecom koristiti tehnologiju i principe Atletske ABCDe – jer je ista prepoznata kao temelj zdravog i holističkog razvoja mladih sportista.
Prije tačno osam mjeseci, u oktobru 2024. godine, započet je ovaj ambiciozni i edukativni proces. Idejni tvorac i voditelj programa bio je atletski trener Elmir Ćerimagić, koji je program pokrenuo nakon što je u praksi vidio sve češće zahtjeve roditelja da njihova djeca nauče pravilno trčati.
"Nažalost, posljedice hipokinezije i nepravilnog kretanja ne mogu se ispraviti individualnim treninzima. Potrebna je sistemska promjena – i zato smo stvorili ABCDu", rekao je Elmir.
Program je trajao osam mjeseci i bio podijeljen u pet mezociklusa. Svaki mezociklus je sprovođen na način da su treneri iz Omladinske škole FK Željezničar svakog ponedjeljka dolazili u atletsku salu Atletskog kluba Novi Grad Sarajevo i obučavali se za sprovođenje zadatog mezociklusa. Stečeno znanje su odmah primjenjivali sa svojom djecom na redovnim treninzima tokom trajanja tog mezociklusa.
Na ovaj način, treneri su bili kontinuirano doeducirani, a djeca su bila sistematski obogaćena kroz rad u pet ključnih sektora: Sprinterske vježbe – vježbe za razvoj tehnike trčanja; Preponske vježbe na parteru – vježbe za razvoj koordinacije i mobilnosti; Preponske vježbe sa preponama – vježbe za razvoj prostorne orijentacije, mobilnosti, koordinacije i tehnike trčanja; Snaga i stabilnost – vježbe za razvoj snage i jačanje cijelog tijela; Trening brzine i tehnike trčanja – vježbe i metode za razvoj brzine.
Tehnologija je bila pažljivo birana i uključivana kao dio redovnog fudbalskog treninga, bez dodatnog opterećenja za roditelje i djecu.
Program je realizovan uz aktivno učešće šest trenera FK Željezničar Slaviša Andrić, Amar Bajrović, Emir Bektić, Emir Sefer, Mirza Skopljak i Munib Agović. Programsku i tehničku podršku pružili su direktor Edin Ćurić i koordinator Sanjin Mešić.
Testiranja su provedena dvaput: početkom oktobra 2024. i krajem maja 2025. Testirane su tri ključne komponente 10m sprint (brzina reakcije/starta), 30m sprint (akceleracija) i Dohvat u sjedu (fleksibilnost). Rezultati su pokazali napredak od 10,15 posto u testu fleksibilnosti – što je ujedno bio i najveći kolektivni rast, što ukazuje na efikasnost programa u segmentima mobilnosti i istezanja, u polju brzine na testu 10m sprint, rast je bio za 4,24 posto što je vidljivo poboljšanje eksplozivnosti i startne brzine, što je ključna sposobnost u fudbalu, na čemu se najviše i ciljano radilo, na testu 30m sprint od ukupno 112 djece, njih 70 popravilo rezultat, 41 dijete je nazadovalo, dok je 1 dijete ostalo na istom nivou. Ovi podaci potvrđuju da je većina djece ostvarila individualni napredak i da program ima pozitivan učinak u širem kontekstu razvoja brzine.
Iako su brojevi važni, stvarna vrijednost programa mjeri se u tome da su djeca obogaćena i zaražena novim trenažnim sadržajima koji će im pomoći u njihovoj budućoj karijeri, posebno u pravcu unapređenja kondicionih sposobnosti i prevencije povreda. Posebna vrijednost ovog projekta dolazi i kroz glas roditelja, koji su uputili brojne pozitivne komentare: "Kako je ovo trebalo djeci", "Prvi put vidim da moje dijete zna pravilno sprintati", ističući koliko je sadržaj bio potreban i kvalitetan.
Treneri su izvještavali o vidljivim promjenama: bolja kontrola tijela, bolja koordinacija, lakše savladavanje promjena pravca – sve to bez dodatnog rizika od povrede.
Svi treneri koji su učestvovali potpisali su izjavu o dugoročnoj primjeni tehnologije Atletske ABCDe u svojoj karijeri, priznajući njen značaj za cjeloviti razvoj djece.
Nakon uspješno realizovanog pilot-programa, sljedeći korak je širenje Atletske ABCDe na druge fudbalske škole i sportske klubove širom Bosne i Hercegovine i regionu. U planu je i uspostava digitalne platforme za trenersku edukaciju, daljnje testiranje i praćenje razvoja djece, kao i naučna evaluacija učestalosti povreda kod djece koja su prošla program. Poseban akcenat bit će stavljen na edukaciju roditelja i širu društvenu promociju važnosti motoričke pismenosti.
Program Atletska ABCDa nije samo još jedan projekt. To je poruka! Poruka da su djeca vrijedna truda, znanja i strukture. Da se ulaganje u osnovni pokret i motoričku pismenost vraća višestruko. I da nogomet, kao i svaki sport, treba temelj u pravilnom kretanju.
"Ovo je početak promjene paradigme u razvoju mladih sportista u Bosni i Hercegovini", poručuju iz AK Novi Grad.