2. pretkolo
47

Tok utakmice / Evropska liga: AIK - Željezničar 2:0 (ukupno 2:0)

U uzvratnoj utakmici 2. pretkola Evropske lige Željezničar je gostovao u Stockholmu kod švedskog AIK-a na stadionu Friends Arena i izgubio je rezultatom 2:0, što je i ukupni rezultat dvomeča. AIK će u 3. pretkolu igrati protiv Brage. Tekstualni prijenos utakmice mogli ste pratiti uživo na portalu Klix.ba.
  • kraj utakmice. AIK je sa ukupnih 2:0 prošao dalje i igrat će protiv Brage.

90+4' - Čeka se i posljednji sudijski zvižduk.

90' - Još četiri minute će se igrati na Friends Areni.

90' - Goitom je dobio žuti karton.

89' - Nyholm izlazi zbog povrede, umjesto njega u igri je Vaisanen.

88' - Sve je riješeno u Stockholmu, čeka se samo kraj utakmice da počne slavlje igrača i navijača AIK-a.

85' - Gol! Nakon gužve nakon kornera lopta je došla do Goitoma kojem nije bilo teško atraktivno petom postići pogodak sa samo tri metra od gola.

84' - Thern šutira sa 20 metara, Kjosevski odbija loptu u korner.

81' - Stanić je zamijenio Stevanovića.

81' - Ishizaki šutira, pravo u Kjosevskog.

80' - Izlazi Markkanen, ulazi Avdić.

79' - Projić je faulirao Goitoma na ivici kaznenog prostora i dobio je žuti karton.

77' - Najbolja prilika za Želju! Nakon velike Linnerove greške lopta je pala na volej Nikoliću koji sa deset metara šutira iz prve, ali sa gol-linije izbacuje Nyholm!

76' - Blagojević napušta teren, u igri je Beganović.

73' - Dva vezana kornera za AIK. U kornerima je 8-3.

71' - Nakon kontre Zakarić je uposlio Nikolića koji šutira iskosa sa lijeve strane, Linner brani.

70' - Novi korner za Plave. Graovac šutira glavom, ali Linner je siguran.

68' - Prva izmjena u redovima Želje. Zeb je izašao, Ramović je u igri.

65' - Pet minuta mirnije igre. Igrače Željezničara jedan pogodak vodi u treće pretkolo.

59' - Thern šutira sa 20 metara, Kjosevski brani.

56' - Blagojević je pred svojim kaznenim prostorom oštro faulirao Saletrosa koji mora napustiti teren na nosilima. Umjesto njega u igru ulazi Thern.

54' - Nova velika šansa za AIK! Markkanen upošljava Goitoma koji izlazi sam na Kjosevskog, ali se eritrejski napadač spetljao i lopta je otišla u gol-aut.

53' - Nakon kornera Johansson šutira glavom, Stevanović odbija loptu sa gol-linije u korner.

52' - Olsson sjajno šutira sa ivice kaznenog prostora, Kjosevski brani i odbija loptu u korner.

51' - Bogičević je igrao rukom pred svojim kaznenim prostorom i dobio je žuti karton.

48' - Gol! Olsson je ubacio iz slobodnog udarca sa lijeve strane, a Johansson pogađa glavom za vodstvo AIK-a. Loša reakcija odbrane Plavih i golmana Kjosevskog.

47' - Zeba je dobio žuti karton zbog faula nad Ishizakijem.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme.

• kraj prvog poluvremena.

45+1' - Radinović je dobio žuti karton zbog prigovora.

45+1' - Igrat će se još jedna minuta sudijske nadoknade.

45' - Posljednja minuta prvog poluvremena je počela. Uskoro ćemo saznati koliko će sudijske nadoknade biti pokazano.

42' - Novi korner za Željezničar. Ništa od šanse za Plave.

41' - Johansson je spriječio kontru Želje tri na dva i dobio je žuti karton.

40' - Pet minuta do kraja prvog poluvremena. Plavi odlično igraju.

34' - Stevanović šutira sa 35 metara, lopta odlazi preko gola.

31' - Radinović pokušava iz daljine, bez opasnosti po gol AIK-a.

30' - Karlsson je požutio u redovima AIK-a.

26' - Goitom je izbacio Markkanena u situaciju jedan na jedan sa Kjosevskim, ali Finac šutira pored gola. Mnogo sreće za Plave.

25' - Oštar start Blagojevića na centru nad Olssonom i dobio je žuti karton.

24' - Novi korner za AIK. Izveden je na brzinu i igrači švedske ekipe su pogriješili i u igru će je vratiti Kjosevski.

22' - Olsson je izbacio Sundgrena dugom loptom samog na Kjosevskog, ali se desni bočni AIK-a nije najbolje snašao i golman Plavih je uhvatio loptu.

16' - Goitom šutira glavom nakon kornera, ali visoko preko gola.

15' - Markkanen je izblokiran, treći korner za AIK.

13' - Prvi korner za Želju, AIK je do sada izveo dva kornera. Bez uzbuđenja pred golom Šveđana.

10' - AIK u prvih deset minuta susreta napada, Željo se orjentisao na kontranapade.

7' - Opasan napad Šveđana, ali Nyholm se spetljao.

3' - Prva velika šansa za Plave! Nakon duge lopte Graovca Nikolić je prebacio loptu do Zakarića koji sa desetak metara iskosa sa lijeve strane šutira, ali pravo u Linnera.

1' - Susret je počeo. Prvi sa centra su krenuli igrači Željezničara.

18:57 - Igrači su izašli na teren, susret će uskoro početi.

18:56 - Susret u Stockholmu na Friends Areni između AIK-a i Željezničara sudit će 37-godišnji grčki arbitar Georgios Kominis. Radi se o jednom od najboljih grčkih arbitara koji je, između ostalih mečeva, sudio i najveći grčki derbi između Panathinaikosa i Olympiacosa. Pomagat će mu sunarodnjaci Christos Akrivos i Ioannis Sipkas (GRE), a četvrti sudija će biti Dimitrios Karantonis.

18:55 - Na polupraznim tribinama Friends Arene nalazi se i dvadesetak navijača Željezničara koji su stigli iz Sarajeva.

18:54 - Prvi meč odigran u Sarajevu prije sedam dana okončan je rezultatom 0:0. Klub koji se plasira u 3. pretkolo igrat će protiv portugalske Brage.

18:53 - Za AIK će igrati: Linner, Nyholm, Karlsson, Johansson, Sundgren, Olsson, Blomberg, Ishizaki, Saletros, Markkanen i Goitom. Na klupi su: Stamatopoulos, Thern, Avdić, Vaisanen, Mushitu, Perry i Affane.

18:51 - Za Željezničar će od prve minute igrati: Kjosevski, Stevanović, Bogičević, Graovac, Projić, Radinović, Blagojević, Zeba, Zakarić, Zec i Nikolić. Na klupi su Bobić, Marković, Ramović, Stanić, Beganović, Osmanković i Žerić.

18:50 - Poštovani čitatelji portala Klix.ba, dobrodošli na tekstualni prijenos uzvratnog susreta 2. pretkola Evropske lige u kojem se sastaju AIK i Željezničar. Utakmica se igra na stadionu Friends Arena u Stockholmu s početkom u 19 sati.