Promo
11

Tri pitanja koja treba postaviti prilikom kupovine softvera

Razumijevanje rizika za ilegalni softver, primjeri "lažnog" softvera i zašto su licencirani programi pogodni za vaše poslovanje.

1. Ilegalni softver

Možda ste naišli na oglase koji nude "besplatne" softverske programe.

Ovi oglasu su, naravno, kontradiktorni – ako nešto treba da se distribuira "besplatno", zašto bi se novac ulagao u promociju? Možda je moguće da ti programi zapravo nisu "besplatni"?

Realnost je da se dugi niz godina, ilegalni softver, kao i ponude za takozvane "softverske aktivatore", razvio kao paralelno poslovanje u sjeni. To jeste, biznis koji profitira od nedostatka pažnje korisnika koji ne razmišljaju o pravoj motivaciji koja stoji iza aktivnosti hakerskih programa i pisanja "softverskih aktivatora". Ove kompanije ne pružaju svoje "usluge" ili "proizvode" u dobrotvorne svrhe ili kako bi olakšale razvoj korišćenja tehnologije.

Verovatnoća pojave "Robin Huda" u stvarnom životu je veoma mala i ako se softver koji se inače plaća nudi besplatno na takvim web stranicama - to može značiti da će ga korisnik platiti na neki način – čak i ako ne plati direktno. U izvještajima kompanija za sajber bezbjednost možete pročitati kako ilegalni softver (ponekada se naziva "piratski softver") olakšava zarazu računara neželjenim ili zlonamjernim kodom ili drugim programima kako bi naplatili od korisnika kroz: krađu podataka bankovnih kartica, akreditiva za internet bankarstvo, novčanica za kripto valute, pristup podacima i sačuvanim lozinkama (za hakovanje ili distribuciju spam emailova u ime korisnika), pokretanje tajnog rudarenja na računaru korisnika ili šifrovanje datoteka na disku i traženje novca od korisnika računara za njihovo vraćanje u prethodno stanje. Ovi "ransomware" godinama donose milione sajberkriminalcima. Ovaj primjer pokazuje da mnogi od onih koji vjeruju da su imuni na hakovanje jer "na mom računaru nema ništa zanimljivo za hakere" na kraju moraju platiti značajnu sumu kako bi povratili pristup sopstvenim podacima.

Da, računar može da se zarazi na različite načine, međutim instaliranjem softvera iz nejasnih ili ilegalnih izvora ili korišćenjem "aktivatora" za Windows ili Office, korisnik se čini ranjivim i otvara vrata virusima, trojancima i drugim zlanamjernim pogramima. Istovremeno, ne treba očekivati da će se hakovani softver "nadoknaditi" instaliranjem antivirusnih programa – bezbjednost hakovanog softvera oštećena je na dubokom nivou sistema, a nastala infekcija može proći neprimjećeno čak i od strane ažuriranih antivirusnih programa. Jednostavno rečeno, antivirusni programi mogu biti u poziciji da ponude nizak nivo odbrane od sofisticiranih hakerskih napada.

Upotreba nelicenciranog softvera potencijalno može ugroziti mašine od samog početka. Nelicencirani softver koji je prisutan na radnom računaru može poništiti druge napore za sprječavanje sajber prijetnji i mogao bi učiniti datoteke, programe i lozinke na radnim računarima potencijalno dostupnim sajberkriminalcima. Dodatni "poklon" na ovo je to što su mnogim nelicenciranim programima onemogućena ažuriranja, što znači da sajberkriminalci ne moraju da dolaze do novih načina hakovanja - hakeri (čak i početnici) moći će da koriste odavno poznate efikasne tehnike. Pored toga, važno je zapamtiti da je veoma uobičajeno čuvanje podataka na radnim računarima, čiji gubitak može da košta preduzeće znatno više od troškova potpuno licenciranog i originalnog programa.

2. Isplatili se rizikovati zbog "štednje"?

Ako ste ikada kupili softver, vjerojatno ste primijetili koliko cijene za iste programe mogu varirati od jednog prodavača do drugog. U slučaju običnih, fizičkih proizvoda, takva razlika u cijeni zasigurno bi uznemirila kupca.

Na primjer, kada bismo vidjeli da je cijena istog pametnog telefona jednog prodavača upola manja od cijene drugog, da li bi to bilo sumnjivo? I vjerojatno bismo postavljali pitanja: Radi li ovaj pametni telefon ispravno? Da li je ovo "kopija" skupih brendova? I, na kraju, da li je ovaj pametni telefon legalno dobio od prodavca? Kada vidite softver koji košta znatno manje od sličnih programa na web stranicama poznatih pouzdanih prodavaca, vrijedi postaviti ista pitanja.

Da, na tržištu, svaki prodavac je slobodan da samostalno odredi prodajne cene, ali u slučaju kompjuterskih programa niska cijena bi mogla ukazati na nejasan izvor softvera ili ilegalan softver. Zapravo, takva kupovina može postati rizična bez obzira na cijenu – bez obzira na to koliko košta ilegalan softver, kupac neće dobiti originalna i odgovarajuća prava i benefite.

Na primer, ako aktivacija takvih programa prestane da funkcioniše (a računarski forumi su puni zapisa takvih slučajeva), nikakva podrška zvaničnog proizvođača ne bi bila dostupna ili korisna. Procjena da li je softverska ponuda legalna ili nije, ne mora da bude veoma komplikovana.

Microsoft nudi smjernice na svom websajtu https://www.microsoft.com/en-us/howtotell. Na primjer, distribucija svih COA (one "naljepnice" sa ključem koji se nudi zasebno, na primjer, po komadu, rolama, na listovima) je zabranjena i to je jasan pokazatelj ilegalnog softvera.

COA nisu licence. COA je samo oznaka koja se nalazi na računaru i jedina svrha mu je da potvrdi autentičnost softvera koji je prvobitno instaliran na njemu. Međutim, običan COA ne daje pravo korišćenja Microsoft softvera. Kao posljedica toga, COA naljepnice nikada ne bi trebalo da se kupuju same, bez pratećeg softvera koji potvrđuju identitet.

Šta je sa digitalnim proizvodima? Vrlo često, softver u vidu "ključeva" koji se nude po "vrlo povoljnim" cijenama također ima sumnjivo porijeklo, na primjer, ti ključevi su mogli biti ukradeni od drugih kompanija. Ključ proizvoda (PK) nije licenca i samim tim, kupovinom samog ključa za softver ne dobija se i pravo korišćenja programa. PK omogućava samo korisniku koji je stekao pravo da koristi softver (licencu) za aktiviranje i korišćenje. Funkcija PK je stoga veoma slična ključu stana. To omogućava ulazak u stan, ali ne obezbjeđuje stvarno vlasništvo i pravo na ulazak u njega. Ovdje pirati ne moraju ni da ulažu novac u proizvodnju fizičke robe, što njihovo poslovanje čini još profitabilnijim. Kada razmatrate kupovinu softvera, nemojte praviti zabunu između legalnih elektronskih licenci i takvih "ključeva". Neke verzije operativnog sistema Windows i Office zapravo se isporučuju elektronskim putem, preko zvaničnih distributera i dobavljača koji rade sa ovim distributerima – takvi proizvodi su originalne licence koje daju ista prava kao retail verzije.

Kako razlikovati jedno od drugog?

Kao i u mnogim slučajevima, "prevencija je bolja od lijeka". Drugim riječima, umjesto što nagađamo "Šta smo kupili? Originalni ili ne?", razumnije je i mnogo bezbjednije okrenuti se pouzdanim dobavljačima koji direktno rade sa zvaničnim distributerima Microsoft proizvoda.

Pouzdani dobavljači neće rizikovati svoju reputaciju (koju je, kao što znate, teško kreirati i lako izgubiti) i neće prevariti svoje kupce. Obično u takvim kompanijama postoje kompetentni specijalisti koji vam mogu pomoći da odaberete prave licence i pružiti podršku sa njihovom implementacijom.

3. Kako objasniti da je licencirani softver vrijedan novca?

Kao što znate, računar je skup hardverskih komponenti. Drugim riječima, "hardver" može stvarati buku samo ventilatorom, blinkati LED diodama, zagrijavati vazduh.

Pretvara se u multifunkcionalnu alatku nakon instaliranja operativnog sistema i aplikacija. Koji softver odabrati je u potpunosti odluka kupca. Milioni radnih mjesta u svijetu opremljeni su operativnim sistemima Windows i Microsoft Office. Jesu li im licence skupe?

Klasičan primjer za razumijevanje ovoga je da se troškovi softvera podijele planiranim periodom korišćenja, na primjer, za 36 mjeseci (3 godine je tipičan životni vijek radnog računara). Iznosi koji se dobijaju u ovom obračunu obično nisu kritični za poslovanje. Ali to možete izračunati na drugi način: koliko može koštati jedan dan zastoja zaposlenika zbog računara koji ne radi?

Na primer, zbog činjenice da u verziji koja nije originalna aktivacija nije uspela i da su programi prešli u režim smanjene funkcionalnosti? Može se ispostaviti da bi bilo mnogo profitabilnije (a zapravo jeftinije) kupiti originalnu licencu.

Trenutne licencirane verzije operativnog sistema Windows i Office, kao što su Windows 11 i Office 2021, dobijaju redovna ažuriranja koje ne samo da čine računare bezbjednijim, već i redovno dodaju nove korisne funkcije. Tako ćete licencirani softver platiti jednom i još nekoliko godina dobijat ćete nove mogućnosti za bezbjedan i produktivan rad bez dodatnih troškova.

Ovlašteni pouzdani dobavljači mogu ponuditi pogodnu opciju za kupovinu licenciranih proizvoda. Ako kupujete računare, proizvođači mogu odmah da ih isporuče sa unaprijed instaliranim (OEM) verzijama operativnog sistema Windows. Ova kupovina može biti ne samo isplativija, već i povoljnija, kako u smislu pojednostavljivanja aktivacije, tako i u smislu dobijanja tehničke podrške u "prodavnici na jednom mjestu".

Licencirani softver je osnova za uspješno i legalno poslovanje. Odaberite ovlaštene prodavce i u potpunosti iskoristite prednosti autentičnih proizvoda.

Dodatne informacije o novostima o operativnom sistemu Windows i Office potražite ovdje:

Windows 11 Pro for Business (aka.ms/Next-for-Windows)

What's new in Office 2021 (aka.ms/Office2021)

Savjeti za kupovinu licenciranih proizvoda Microsoft aka.ms/HowToTell.

Kupovina računara How To Tell - Hardware PC Purchase.

Kupovina retail verzija How To Tell - Packaged Software.