{{error}}
Korisničko ime ili e-mail
Lozinka
ili
Facebook prijava


Unesite e-mail:


Dačić: Od šefa propagandnog štaba SPS-a do mandatara

F
28.6.2012. u 13:22
1
15
Dačić: Od šefa propagandnog štaba SPS-a do mandatara
1
Dačić: Od šefa propagandnog štaba SPS-a do mandatara
Ivica Dačić (Foto: Anadolija)
Predsjednik Srbije Tomislav Nikolić povjerio je mandat za sastav vlade predsjedniku SPS-a Ivici Dačiću.
Mandatar za sastav nove Vlade Srbije Ivica Dačić rođen je 1. januara 1966. godine u Prizrenu. Osnovnu školu je završio u Žitoradji kod Prokuplja, gimnaziju u Nišu, a Fakultet političkih nauka, odsjek žurnalistike, u Beogradu 1989. godine, piše Beta.

Bio je u fakultetskoj organizaciji Saveza komunista, a 1990. godine je izabran za prvog predsjednika Mladih socijalista Beograda.

Početkom devedesetih bio je urednik u listu Socijalističke partije Srbije "Epoha", koji se ubrzo ugasio. Član SPS-a je od sredine 1991. godine.

Bio je šef Informativno-propagandnog štaba SPS na izborima 1992. i 1993, zatim poslanik u Vijeću građana u prvoj skupštini SRJ, član Izvršnog odbora Glavnog odbora (IO GO) i potpredsjednik Savjeta za informiranje i propagandu SPS-a.

U najuže rukovodstvo stranke, za člana IO GO, s najviše dobijenih glasova, izabran je na Drugom kongresu SPS-a 26. oktobra 1992.

Na istu funkciju ponovo je izabran na narednom kongresu 1996, kada su provedene velike kadrovske promjene u rukovodstvu stranke, i od 27 članova IO GO, izabranih 1992, ostalo samo petoro, među kojima i on.

Nakon toga je osam godina bio portparol SPS-a.

Za predsjednika beogradskih socijalista izabran je 10. februara 2000. i ponovo 5. decembra 2000. na Izbornoj konferenciji Gradskog odbora SPS-a.

Na Šestom kongresu SPS-a 18. januara 2003. godine izabran je za predsjednika GO SPS-a.

Za predsjednika SPS-a izabran je na Sedmom kongresu partije 3. decembra 2006. godine pobijedivši u drugom krugu protukandidata Milorada Vučelića. Dačić je dobio 1287, a Vučelić 792 glasa delegata.

Od 1996. Dačić je bio poslanik u Vijeću građana Skupštine SRJ i predsjednik Odbora za javno informiranje, a od juna 1977. i član Odbora za spoljnopolitičke odnose. U aprilu 1999. Savezna vlada ga je imenovala za člana UO Tanjuga, a početkom maja za predsjednika savjeta Savezne javne ustanove RTV Jugoslavija.

U prijelaznoj vladi Srbije, poslije petooktobarskih promjena (od oktobra 2000. do januara 2001), bio je koministar Srbije za informiranje sa Biserkom Matić (DOS) i Bogoljubom Pejčićem (SPO).

Na saveznim izborima 24. septembra 2000. izabran je za poslanika u Vijeću građana Skupštine SRJ i potom za člana Odbora za bezbjednost i vanjsku politiku oba vijeća Savezne skupštine.

Od 2003. godine je narodni poslanik u Skupštini Srbije, šef poslaničke grupe SPS-a. Od 2007. je predsjednik Odbora za bezbjednost Skupštine Srbije.

U vladi Srbije izabranoj 7. jula 2008. godine Dačić je prvi potpredsjednik vlade (zamjenik premijera) i ministar policije. Član je Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope.

Bio je kandidat SPS-a za izborima za predsjednika Srbije 13. juna 2004. godine kada je dobio 125.952 glasa ili 4,04 posto glasova birača.

Na predsjedničkim izborima 2012. godine osvojio je 556.013 glasova i treće mjesto. Koalicija okupljena oko SPS je na parlamentarnim izborima 2012. godine osvojio 44 poslanička mandata, odnosno 14,53 posto.

Njegovo ime nalazilo se na spisku ličnosti iz okruženja predsjednika Miloševića kojima je bio zabranjen ulazak u zemlje EU.

Dobitnik je nagrade "Najevropljanin" za doprinos evropskim integracijama Srbije. Govori ruski i engleski jezik.

Email adresa: (nije obavezno)

Tekst ispravke: