BiH
0

Bošnjaci prijete bojkotom nastave u Konjević Polju

Anadolija
Osnovna škola Petar Kočić u Konjević Polju (Foto: Anadolija)
Osnovna škola Petar Kočić u Konjević Polju (Foto: Anadolija)
Roditelji, predstavnici Bošnjačke zajednice kulture (BZK) Preporod i Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini i dalje upozoravaju na težak položaj učenika bošnjačke nacionalnosti u područnoj Osnovnoj školi Petar Kočić u Konjević Polju kod Bratunca, izvještava novinar agencije Anadolija (AA).

Peticiju s potpisima roditelja učenika bošnjačke nacionalnosti, kako su potvrdili za agenciju Anadolija, dostavit će i novom ministru u Vladi Republike Srpske koju će voditi Željka Cvijanović. U međuvremenu obraćali su se i Narodnoj skupštini Republike Srpske.

Situacija je, kako tvrde, krajnje ozbiljna, a najavljuju poduzimanje svih zakonom predviđenih radnji, uključujući i mogući bojkot nastave. Između ostalog, traže rješavanje vodosnabdijevanja u školi, te da se prilikom formiranja Školskog odbora, ispred reda uposlenih i osnivača, uvrsti po jedan Bošnjak.

Također, insistiraju i na tome da polovica nastavnika u školi budu Bošnjaci. Ukoliko direktor škole bude Srbin, predlažu da pedagog u školi bude Bošnjak, kao i da osoblje škole bude iz Konjević Polja. Uz ostalo, traže i da se nastavna pomagala vrate iz centralne škole u Kravici u školu u Konjević Polju.

"Nedopustivo je, primjerice, da našoj djeci predaju nastavnici koji govore isključivo ekavicu. Smatramo da takvi nastavnici ne trebaju predavati našoj, bošnjačkoj djeci. Osim toga, ovdje se samo uči ruski jezik, a engleski predaje nastavnik koji ima tek kurs. Mi samo želimo da naša djeca budu adekvatno obrazovana", kazao je Elvir ef. Hodžić, glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Bratunac koji je uključen u rješavanje ovog problema.

Prema popisu iz 1991. godine, na teritoriji Bratunca živjelo je 25.535 Bošnjaka, od ukupno 33.619 stanovnika te općine.

Prema riječima efendije Hodžića, danas u tom gradu živi između šest i osam hiljada Bošnjaka, s tim da su mnogi prijavljeni u općinama Federacije BiH zbog "sigurnosti i često egzistencije".