"Sarajevo - Olimpija 2009"
0

Đuro Kođo i Olivera Jevtić pobjednici polumaratona

FENA
Bosanskohercegovački atletičar Đuro Kođo i reprezentativka Srbije Olivera Jevtić pobjednici su međunarodne utrke u polumaratonu "Sarajevo -Olimpija 2009", koju je po treći put organiziralo Udruženje građana "Maraton".

Dionicu dugu 21,097 kilometara Kođo, koji je odbranio naslov osvojen prošle godine, pretrčao je za 1 sat 6 minuta 45 stotinki. Drugo i treće mjesto osvojili su atletičari iz Srbije Saša Stolić (1:06,47) i Sreten Ninković (1:06,51).

Kod atletičarki pobjendica Olivera Jevtić stazu je pretrčala za jedan sat 9 minuta 40 stotinki. Drugo mjesto osvojila njena zemljakinja je Ana Subotić (1:12, 04), dok je treća bila bh. takmičarka Biljana Cvijanović (1:13,50).

U utrci, čije start i cilj je bio na platou Olimpijske dvorane "Zetra", je učestvovalo 350 atletičara i atletičaki iz 23 zemlje. Trasa utrke išla je sarajevskim ulicama od Zetre do Vijećnice, zatim Titovom ulicom do Vilsonovog šetalištem i nazad do cilja.

U sklopu ove sportske manifestacije obilježen je Svjetski dan bez automobila i Svjetski dan srca s ciljem podizanja ekološke svijesti građana, kao i promoviranje fizičke aktivnosti i zdrave ishrane, ključnih stvari za očuvanje zdravog srca.

Nagradni fond utrke iznosio je 5.000 KM. Po troje prvoplasiranih takmičara u obje konkurencije osvojili su nagrade po 700, 500 i 400 KM.