Australian Open
0

Savršeni dan za favorite, Nadal sve bolji na turniru

Rafael Nadal (Foto: AFP)
Nikakvih iznenađenja nije bilo u dosadašnjim mečevima 3. kola Australian Opena, prvog Grand Slam turnira godine. Može se reći da su favoriti imali savršeni dan.

Kod teniserki su baš sve favoritkinje, osim Julije Görges, dobile lagano mečeve u dva seta, dok su veliki favoriti i kod tenisera prošli dalje bez gubitka seta. Rafael Nadal djeluje sve bolje na turniru, a u 3. kolu je sa 6-2, 6-4, 6-2 pobijedio Slovaka Lukaša Lacka koji je u glavni turnir došao iz kvalifikacija, a u prvom je kolu pobijedio hrvatskog tenisera Ivana Ljubičića.

Početkom prošle godine Nadal i Lacko su se sreli na turniru u Dohi i tada je drugi teniser svijeta slavio u tri seta. Zanimljivo, jedan je set tada Lacko dobio sa 6-0, ali zbog toga danas Nadal nije bio posebno osvetoljubiv. Odigrao je koliko mu treba za uspjeh, a vrlo sličnu pobjedu je Nadal ostvario protiv istog suparnika na Australian Openu prije dvije godine. Tada je bilo 6-2, 6-2, 6-2.

U idućem će kolu Nadal igrati protiv Feliciana Lopeza koji je u pet setova, 6-3, 6-7(3), 6-4, 6-7(0), 6-1 pobijedio Johna Isnera. Amerikancu je to bio drugi meč zaredom u pet setova (nakon meča protiv Davida Nalbandiana), no ovom prilikom nije imao previše šanse uprkos činjenici da je dobio dva tie-breaka i otjerao meč u peti set. Odlučujući set Lopez dobio s lakih 6-1, a odnos break-gemova (6-1 za Lopeza) najbolje oslikava dominaciju Španaca.

Dva tie-breaka je igrao i Tomaš Berdych protiv Kevina Andersona koji je potom potonuo u trećem setu, dok je lakše od očekivanog Nicolas Almagro svladao Stanislasa Wawrinku sa 7-6(2), 6-2, 6-4. Berdych i Almagro igraju međusobno u osmini finala.

Kod teniserki je možda tek jedino bitno vidjeti koliko su favoritkinje izgubile gemova u svojim mečevima. Jelena Janković najmanje, samo dva protiv Mchale. Wozniacki i Radwanska po četiri, dok je Viktorija Azarenka prekinula pobjednički niz (deset pobjeda) mlade Mone Barthel. Nije bilo baš potpuno jednostavno za Azarenku, no slavila je sa 6-2, 6-4.

Australian Open, teniseri 3. kolo:

Federer (3) - Karlović 7-6(6), 7-5, 6-3 Nadal (2) - Lacko 6-2, 6-4, 6-2 Lopez (18) - Isner (16) 6-3, 6-7(3), 6-4, 6-7(0), 6-1 Berdych (7) - Anderson (30) 7-6(5), 7-6(1), 6-1 Almagro (10) - Wawrinka (21) 7-6(2), 6-2, 6-4 Kohlschreiber - Falla 6-3, 6-3, 7-6(3)

teniserske, 3. kolo:

Janković (13) - McHale 6-2, 6-0 Wozniacki (1) - Niculescu 6-2, 6-2

Azarenka (3) - Barthel 6-2, 6-4 Radwanska (8) - Voskoboeva 6-2, 6-2 Benešova - Bratčikova 6-1, 6-3 Görges (22) - Oprandi 3-6, 6-3, 6-1