0
3
0
Rafael Nadal (Foto: Reuters)
Španac Rafael Nadal evnetualnom pobjedom protiv Šveđanina Robina Söderlinga u nedjeljnom finalu Roland Garrosa preuzeo bi prvo mjesto na ATP listi sljedeće sedmice.
"Vjerujte mi, ako pobijedim u nedjelju, to će biti zadnja stvar koja će mi pasti na pamet. Važno mi je jedino osvojiti turnir", tvrdi Nadal, koji je prvu poziciju na rang-listi već držao od 18. avgusta 2008. do 5. jula 2009. godine, kada ga je vrh opet preuzeo Švicarac Roger Federer. Prije Nadalove inauguracije na prvom mjestu, ljevoruki Španac je 160 sedmica zaredom gledao Federeru u leđa.

Pobjedom protiv 27. tenisera svijeta, Austrijanca Jürgena Melzera, 6-2, 6-3, 7-6(6), Rafael Nadal je izborio plasman u svoje peto finale Roland Garrosa.

"Bio je to moj najbolji meč ove godine na Roland Garrosu. Igrao sam cijeli meč jako dobro, zadovoljan sam i sa servisom i sa forhendom", rekao je kralj zemljane podloge.

Ozbiljnije je pokleknuo je samo jednom, kada je servirao za meč pri vodstvu 5-4 u trećem setu. Ostao je bez poena, a gem je završio sa dvostrukom servis-greškom.

"Bio sam u tim trenucima malo nervozan. To je jedini period u meču s kojim nisam zadovovljan", kaže Nadal, koji je dobio svih 18 setova na ovogodišnjem Roland Garrosu. Na zemlji ove sezone ima omjer 21-0.

U prethodna četiri finala koja je odigrao na French Openu, Nadal je uvijek osvajao naslov pobjednika. Četiri puta zaredom, od 2005. do 2008. godine. Prvi put pobijedio je u finalu Argentinca Mariana Puertu, a u preostala tri navrata Švicarca Rogera Federera. Jedini teniser koji je uopće uspio pobijediti Nadala u Roland Garrosu je Šveđanin Robin Söderling, lani u osmini finala. Nadal je na French Openu odigrao ukupno 38 mečeva, izgubio samo taj jedan jedini od Söderlinga.

Upravo će Söderling biti suparnik Nadalu u nedjeljnom finalu, nakon što je u prvom polufinalu savladao Čeha Tomaša Berdycha 6-3, 3-6, 5-7, 6-3, 6-3.

"Uvijek je dobar osjećaj kada igrate protiv tenisera kojeg ste na tom turniru već pobijedili. Znam da mogu dobiti Nadala i to sam dokazao. No, svaki meč je nova utakmica, drugačija od one prethodne", izjavio je Söderling.