Tenis
545

Davis Cup: Mirza Bašić nakon velike borbe donio BiH pobjedu protiv Finske

U odlučujućem, petom, susretu teniskih reprezentacija Finske i BiH u okviru 2.kola II grupe Europa-Afrika zone Davis Cupa, bh. teniser Mirza Bašić uspio se vratiti poslije 0:2 i slaviti 3:2 u setovima protiv Juhhe Paukkua čime je našoj reprezentaciji donio i ukupnu pobjedu 3:2 u ovom duelu.

Prvi set je pripao finskom igraču, Juhhi Paukkuu, a bio je dovoljan samo jedan break koji je Juhho napravio pri rezultatu 3:2 za konačnih 6:3 u prvom setu. Mirza nije imao niti jednu break priliku u prvom setu.

U drugom setu, koji je servisom otvorio Bašić, odlučujući je bio jedan break koji je napravio Paukku i to pri rezultatu 2:2 u gemovima. Mirza je pri vodstvu Paukkua od 5:4 imao 40:40 na protivnikovu servu, ali nije uspio izboriti niti jednu break loptu, te je tako Finac došao do prednosti 2:0.

Onda je na scenu stupio naš teniser. Bašić je nakon 0:2 uspio da se vrati te sa breakom prednosti uzima treći set rezultatom 6:3 i smanjuje rezultat 1:2. Potom u četvrtom setu bh. teniser pravi break pri rezultatu 5:5 i izjednačava rezultat na 2:2, izborivši se tako za peti odlučujući set. Važno je istaći da je Bašić u četvrtom setu uspio i spasiti čak četiri meč lopte.

A, onda je i u petom setu Bašić slomio svog današnjeg protivnika i ostvario pobjedu 6:4 za veliki rezultat naše reprezentacije.

Susret se igrao u dvorani Tali Tennis Center u Helsinkiju koju je tokom meča Nieminen – Džumhur, na zahtjev zaštitara, moralo napustiti nekoliko navijača BiH.

Svi rezultati

Paukku - Bašić 2:3 (6:3, 6:4, 3:6, 5:7, 4:6) Paukku – Džumhur 0:3 (3:6, 6:7(4), 4:6) Nieminen – Bašić 2:3 (6:3, 6:7(3), 6:3, 3:6, 6:8) Nieminen/Kontinen – Bašić/Brkić 3:0 (6:3, 7:6(4), 6:2) Nieminen – Džumhur 3:0 (7:5 7:6(1), 6:1)