Tenis
46

Darcis izbacio Nadala na samom startu Wimbledona!

Steve Darcis (Foto: AFP)
Španski teniser Rafael Nadal opet je, kao i 2012. godine, imao loše iskustvo u Wimbledonu. Prošle je godine ispao u 2. kolu od Lukaša Rosola, a ove godine na samom startu od Belgijca Stevea Darcisa.

Sa 7-6(4), 7-6(8), 6-4 je Darcis, 135. teniser na svijetu, pobijedio petog igrača s ATP liste i nekada dvostrukog pobjednika Wimbledona. Prošle godine, nakon poraza od Rosola, dugu pauzu do početka ove godine Nadal je uzeo zbog teške povrede koljena. Iskreno rečeno, ni danas se Nadal nije dobro kretao na travnatoj podlozi. Često je bio preoprezan u kretnjama, ali to nikako ne umanjuje fantastičnu predstavu Darcisa.

Nakon brojnih break-prilika, posebno Darcisa, prvi je set ipak došao do 5-5. Tada je Belgijac napokon uspio napraviti break, ali je prednost izgubio odmah nakon toga, kada je servirao kod 6-5 za set. U tie-breaku je Darcis od starta bio naprijed i dobio je prvu dionicu.

Drugi je set bio preslika prvog. Šanse su se propuštale i prvi se break opet dogodio kod 5-5 samo što je tada Nadal otišao korak naprijed. No, ni nedavni pobjednik Roland Garrosa nije uspio okončati set u gemu na svoj servis. Darcis je napravio break, a potom je dobio i šokantni tie-break drugog seta u kojem je prvo propustio 6-3.

Potom je u trećem setu, odmah na startu, Darcis došao do breaka i ljubomorno ga čuvao sve do kraja, kada je as-servisom zaključio meč i ostvario najveću pobjedu u karijeri.

Darcis je u meču imao mnogo više direktnih poena (53-32), dok je broj neforsiranih grešaka bio istvojetan (24-24).

Wimbledon, važniji rezultati 1. kola (teniseri):

Darcis - Nadal (5) 7-6(4), 7-6(8), 6-4 Federer (3) - Hanescu 6-3, 6-2, 6-0 Čilić (10) - Baghdatis 6-3, 6-4, 6-4 Tsonga (6) - Goffiin 7-6(4), 6-4, 6-3 Troicki - Tipsarević (14) 6-3, 6-4, 7-6(5) Južnij (20) - Haase 6-4, 7-5, 7-5 Almagro (15) - Zopp 6-4, 7-6(2), 7-5 Janowicz (24) - Edmund 6-2, 6-2, 6-4 Melzer - Fognini (30) 6-7(5), 7-5, 6-3, 6-2 Paire (25) - Ungur 6-4, 4-6, 6-3, 6-1

Važniji rezultati 1. kola (teniserke):

Šarapova (3) - Mladenovic 7-6(5), 6-3 Azarenka (2) - Koehler 6-1, 6-2 Ivanović (12) - Razzano 7-6(1), 6-0 Wozniacki (9) - Cabeza Candela 6-0, 6-2 Janković (16) - Konta 6-2, 7-5 Puig - Errani (5) 6-3, 6-2 Lučić-Baroni - Arvidsson 6-1, 6-4 Cirstea (22) - Voegele 7-5, 7-6(3)