ATP Montreal: Nakon Federera, ispao i Nadal

15.8.2009. u 08:58
0
9
0
U polufinalu šestog ovogodišnjeg ATP Masters 1000 turnira u Montrealu sastat će se Francuz Jo-Wilfried Tsonga i Britanac Andy Murray, te Amerikanac Andy Roddick i Argentinac Juan Martin del Potro.
Turnir u Montrealu definitivno ulazi u historiju, budući da je to prvi ATP turnir od uvođenja kompjuterske rang liste 1973. godine na kojem je u četvrtfinalu zaigralo prvih osam nosilaca! Bolje, jednostavno, nije moglo. No, rijetkost je i da u istom danu turnir napuštaju dvojica najboljih na svijetu, Švicarac Roger Federer i Rafael Nadal, a i to se dogodilo u petak na Rogers Mastersu.

Sedmi nosilac Jo-Wilfried Tsonga svladao je Rogera Federera sa 7-6(5), 1-6, 7-6(3). To mu je prva pobjeda protiv Federera u drugom međusobnom meču. U polufinalu će igrati protiv Škota Andyja Murrayja koji je bez poteškoća poslao kući osmog nosioca Nikolaja Davidenka svladavši ga 6-2, 6-4 nakon jednog sata i 21 minute igre. Britanac je perfektno igrao na break lopte uz maksimalnu realizaciju 4-4.

Federer je u svojoj je dugotrajnoj seriji nanizao 21 pobjedu, te došao do naslova u Madridu, Roland Garrosu i Wimbledonu. I protiv Tsonge je imao sve u svojim rukama, u trećem je setu imao prednost dva breaka i vodstvo 5-1, ali je dopustio Francuzu da se vrati u igru. Kod 6-5 Tsonga je imao i tri meč-lopte na Federerov servis, Švicarac ih je uspio spasiti, ali u tie-breaku mu to nije pošlo za rukom. Najbolji svjetski teniser dvoboj je završio s četiri breaka, za razliku od dva Tsongina, ali Francuz je odlično odigrao oba tie-breaka.

Federer se, dakako, osvrnuo na propuštenih 5-1 u trećem setu.

-Događa se to u tenisu. Nikad nije gotovo dok nije gotovo. Mislim da sam trebao dobiti prvi set. Tsonga je nakon toga izgubio svoju igru na sat vremena. No, takav je Jo, tri sata ne pogodi retern, a onda ih odjednom počne pogađati i vrati se u meč. Nisam to smio dopustiti, ali, dogodilo se – rekao je prvi igrač svijeta.

U donjem dijelu ždrijeba su polufinalisti Andy Roddick i Juan Martin del Potro. Bit će to njihov treći međusobni susret, te drugi u dvije sedmice. Del Potro je bio bolji od Roddicka prošle godine u finalu Los Angelesa, te prošle sedmice u finalu Washingtona, kada je u tie-breaku trećeg seta zabio pet asova.

Del Potro je u četvrtfinalu zaustavio Španjolca Rafaela Nadala 7-6(5), 6-1. Jasno, ključ Argentinčeve pobjede bio je tie-break prvog seta, u kojem je Nadal vodio s 5-2, samo da bi Del Potro osvojio pet poena zaredom i set nakon jednog sata i 18 minuta igre. U drugom više nije bilo prave borbe.

No, Nadal, kojem je ovo bio prvi turnir nakon poraza u osmini finala Roland Garrosa 31. maja od Šveđanina Robina Söderlinga, ipak nije bio razočaran.

-Vrlo sam zadovoljan s prvim setom. Bila je to moja najviša razina nakon ozljede i povratka. Mislim da sam igrao jako dobro. Normalno da je nakon ovako duge stanke teško igrati na vrlo visokoj razini. Trebala mi je veća koncentracija nego obično. Sve u svemu, jako sam zadovoljan s ovim turnirom, koljena su vrlo dobro, to je najvažnije – rekao je Nadal.

Andy Roddick svladao je Novaka Đokovića 6-4, 7-6(4) nakon jednog sata i 44 minute igre. Bio je to njihov treći meč ove godine i treća pobjeda Amerikanca, koji ukupno vodi 4-2 u pobjeda protiv najboljeg srpskog i četvrtog svjetskog tenisača.

-Bio je to izjednačen meč, ali sam u odlučujućim trenucima previše griješio, pogotovo forhendom. Razočaravajuće je ovako izgubiti u dva seta kada znaš da si mogao osvojiti barem set. Fizički sam spreman, dobro sam se kretao, no, s nekim drugim stvarima nisam zadovoljan – izjavio je Đoković.