0

SP u plivanju: Sedmo zlato Phelpsa

FENA
Michael Phelps
Posljednjeg dana plivačkih takmičenja Amerikanac Michael Phelps (21) osvojio je sedmu zlatnu medalju na Svjetskom prvenstvu u Melbourneu. Phelps je pobijedio na 400 m mješovito s vremenom 4:06,22 minute te je za dvije sekunde i četiri stotinke popravio svjetski rekord, koji je postavio na Olimpijskim igrama u Ateni 2004.

Srebro je pripalo Amerikancu Ryanu Lochteu, a bronza Italijanu Luci Marinu.

Sedmim zlatom Phelps je nadmašio rekord Iana Thorpea, koji je na SP-u 2001. osvojio šest zlatnih medalja. Nažalost Phelps je ostao bez očekivanog osmog zlata jer je američka štafeta 4x100 mješovito diskvalificirana u kvalifikacijama.

Uz sedam zlatnih medalja Phelps je u Melbourneu postavio četiri svjetska rekorda u pojedinačnim disciplinama (200 i 400 metara mješovito, 200 m delfin i 200 m slobodno), a sudjelovao je i u obaranju svjetskog rekorda američke štafete na 4x200 slobodno.

Osim Phelpsa danas je novi svjetski rekord u istoj disciplini, ali u konkurenciji plivačica, postavila Amerikanka Katie Hoff. Sedamnaestogodišnja Hoff otplivala je rezultat 4:32,89 te je za 70 stotinki popravila svjetski rekord, koji je na OI 2000. postavila Ukrajinka Jana Kločkova.

Hoff je u Melbourneu osvojila zlato i na 200 m mješovito te je postala prva plivačica koja je osvojila dvostruku krunu u mješovitim disciplinama na dva svjetska prvenstva zaredom.

Australka Libby Lenton (22) izjednačila je rekord Amerikanke Tracey Caulkins po broju osvojenih zlatnih medalja na jednom svjetskom prvenstvu. Pobjedom na 50 m slobodno Lenton je osvojila peto zlatno odličje u Melbourneu.

Na 1500 m slobodno za muškarce slavio je 19-godišnji Poljak Mateusz Sawrymowicz, koji je tako prekinuo dugogodišnju vladavinu Australca Granta Hacketta u ovoj disciplini. Hackett je bio tek sedmi u današnjem finalu.