52

SP u atletici: Mo Farah novim svjetskim zlatom postao legenda

Mo Faarah
Mo Faarah
Mo Farah, britanski dugoprugaški heroj somalijskog porijekla, osvojio je zlatnu medalju u utrci na 10.000 metara održanoj prvog dana Svjetskoga atletskog prvenstva u Moskvi...

Visokim ritmom posljednjega, 25. kruga utrke na Lužnikiju Farah je suvereno odbio napad najvećeg rivala, Etiopljanina Ibrahima Jeilana, koji ga je pobijedio u završnici utrke u Daeguu prije dvije godine.

Slavio je Farah s vremenom 27:21.71 ispred Jeilana (27:22.23) i Kenijca Paula Tanuija (27:22.61).

U ovoj je disciplini Farah došao do prvog zlata na Svjetskim prvenstvima. Trijumfirao je u njoj 2010. godine na Evropskom prvenstvu u Barceloni, kao i lani na Olimpijskim igrama u Londonu.

Na dvostruko kraćoj dionici sjajni dugoprugaš ima zaredom tri zlata. Najavio je da će u Moskvi ići po četvrto, odnosno da će braniti naslov iz Koreje otprije dvije godine.

Kad je utrka na deset kilometara u pitanju, Britanac je nastupio u njoj prvi put od one koja mu je prije godinu dana pribavila olimpijsku slavu.