sport
0

SP u atletici: Druga zlata za Faraha i Fraser-Pryce

Shelly-Ann Fraser-Pryce (Foto: AFP)
Britanac Mo Farah i Jamajčanka Shelly-Ann Fraser-Pryce osvojili su druge zlatne medalje na Svjetskom atletskom prvenstvu u Moskvi.

Farah je šest dana nakon zlata na 10.000 metara osvojio najsjajnije odličje i na 5000 metara sa vremenom 13:26,98 ispred Etiopljana Hagosa Gebrhiweta (13:27.26) i Kenijca Isiaha Kiplangata Koecha (13:27,26).

Ovim je rezultatom Farah postao tek dugi čovjek nakon Kenenise Bekelea koji je istovremeno vlasnik svjetskih i olimpijskih zlata na 5000 i 10.000 metara.

Fraser-Pryce je slavila na 200 metara i tako osvojila svoje drugo svjetsko zlato na Lužnikiju nakon onog u utrci na 100 metara. Slavila je Fraser-Pryce sa vremenom 22,17, ispred Murielle Ahoure iz Obale Slonovače koja je osvojila srebro u foto-finišu ispred Nigerijke Blessing Okagbare.

Trostruka svjetska prvakinja na 200 metara, Amerikanka Allyson Felix, uhvatila se za desnu nogu u ranoj fazi utrke i nije ju uspjela završiti.

Zlato u bacanju kugle osvojio je Nijemac David Storl sa hicem od 21,73 metra i tako odbranio naslov otprije dvije godine iz Daegua ispred Amerikanca Ryana Whitinga (21,57 m) i Kanađanina Dylana Armstronga (21,34 m).

U štafeti 4x400 metara Amerikanci su uspješno odbranili svjetski naslov. David Verburg, Tony McQuay, Arman Hall i LaShawn Merritt slavili su u vremenu 2:58,71 ispred Jamajke (2:59,88) i Rusije (2:59,90).