0

Malyszu prva pobjeda sezone u Zakopanima

Adam Malysz  (Foto: AP)
Adam Malysz (Foto: AP)
Pred svojom je publikom u Zakopanima iskusni Poljak Adam Malysz (33) došao do prve pobjede u osvosezonskom takmičenju Svjetskog kupa skijaša-skakača, te 39. ukupno u karijeri.

Slavio je veteran skokovima od 138.5 i 128.5 metara, te drugoplasiranog Austrijanca Andreasa Koflera nadmašio za 5.4 boda. Kofler je nakon prve serije bio tek šesti zahvaljujući skoku od 127.5 metara, ali je sve nadoknadio najdužim skokom druge serije (134.5 m).

Na treće se mjesto plasirao 22-godišnji Nijemac Severin Freund nastavivši tako fantastičnu prošlotjednu seriju iz Sappora, gdje je osvojio prvo pa drugo mjesto za prva dva postolja u karijeri.

Četvrto je mjesto na prvom takmičenju u poljskom zimovalištu zauzeo branitelj naslova u Svjetskom kupu Simon Ammann, dok je peti bio Austrijanac Thomas Morgenstern, uvjerljivo vodeći u ukupnom poretku, izjednačivši time svoj najlošiji ovosezonski plasman.

Na šestom mjestu završio je Austrijanac Gregor Schlierenzauer, pobjednik Svjetskog kupa otprije dvije godine. Nakon prve je serije držao treće mjesto.

Pobjedniku Malyszu ovo je bilo jubilarno, 90. postolje u karijeri. S 39 pobjeda za rekorderom, Fincem Mattijem Nykänenom, zaostaje sedam pobjeda.

U ukupnom poretku Morgenstern pred najbližim pratiteljem, Austrijancem Koflerom, bježi 417 bodova nakon 16 od 26 predviđenih takmičenja.

U Zakopanima će skijaši-skakači individualna natjecanja na velikoj skakaonici odrađivati također sutra (subota) i prekosutra.