Superkombinacija
2

Kostelić 11. put u Wengenu na postolju

Ivica Kostelić (Foto: AFP)
Hrvatski skijaš Ivica Kostelić osvojio je drugo mjesto u utrci superkombinacije u švicarskom Wengenu, svojoj omiljenoj utrci u Svjetskom kupu.

Francuski skijaš Alexis Pinturault, koji je nakon prve, spustaške vožnje zauzimao 22. mjesto sa svega dvije stotinke zaostatka za Kostelićem, sjajnom je slalomskom vožnjom pomeo konkurenciju i pobijedio po treći put u svojoj karijeri u utrkama Svjetskog kupa.

Slalomskom je stazom prošao za 51.56, odnosno sekundu i 17 stotinki brže od Kostelića. Čim je prošao ciljnom ravninom, bilo je jasno da će biti prvi favorit za osvajanje 100 bodova, a nakon Kostelića je to bilo praktički sigurno, s obzirom da su u nastavku utrke preostali klasični spustaši i veleslalomaši.

Kakvu takvu šansu imali su Matteo Marsaglia, Ted Ligety i Kjetil Jansrud, no sva su trojica, zanimljivo, ostali bez jedne skije.

Kosteliću je ovo rekordno 11. postolje u Wengenu, prvo nakon Sočija (također u superkombinaciji) iz februara prošle sezone, a već će u nedjelju imati priliku u slalomu popeti se i 12. put na jednu od tri slavodobitne stepenice.

Kostelić je osvojio 80 bodova s kojima je u ukupnom poretku napredovao s devetog na sedmo mjesto. U ukupnom poretku zaostaje za vodećim Hirscherom 440 bodova (855-415).