SP u ski-skokovima
0

Bardalu prvi naslov svjetskog prvaka

Anders Bardal
Norveški skijaš-skakač Anders Bardal (30) iznenadio je sve, a vjerovatno i samog sebe, kada je danas na Svjetskom prvenstvu, na maloj skakaonici, osvojio zlato, slavivši ispred Austrijanca Gregora Schlierenzauera.

Bardalu je ovo prva individualna medalja sa svjetskih prvenstava, na kojima je dosada osvojio pet srebra i jednu bronzu u ekipnom dijelu takmičenja. Norvežanin je slavio skokovima od 103.5 i 100 metara, što mu je u konačnici donijelo 252.6 bodova.

Schlierenzauer, branitelj naslova iz Osla, ali s velike skakaoncie, skokovima je od 98 i 97.5 metara osvojio drugo mjesto s ukupnim zbrojem bodova 248.4, dok je Slovenac Peter Prevc (102.5, 98.5 - 244.3 bodova) kompletirao pobjedničko postolje osvojivši svoju prvu veliku individualnu medalju.

Inače, Svjetsko se prvenstvo održava u italijanskom gradu Val di Fiemmeu, a sutra je na rasporedu ekipni dio takmičenja i to mješovitih reprezentacija. Bit će to po prvi put u povijesti da se na SP-u takmiče mješovite reprezentacije.