Svjetsko prvenstvo rukometaša
134

Španija pobijedila Sloveniju i plasirala se u finale

Španski rukometaši prvi su finalisti Svjetskog prvenstva koje se održava u njihovoj zemlji. Ekipa Valera Rivere u polufinalu je u barcelonskoj dvorani Sant Jordi svladala Sloveniju s 26-22…

Do najveće su prednosti u prvom poluvremenu Španci došli u 23. minuti kada su poveli s 12-7. Uporni Slovenci su, međutim, na krilima vratara Gorazda Škofa do odmora smanjili zaostatak na samo minus jedan (13-12). Unatoč tome, neizvjesnost u nastavku nije dugo trajala. Od 12. do 19. minute Španija je s 15-14 došla na 21-14 i priči je bio kraj.

Joan Cañellas je s pet pogodaka bio najefikasniji kod ''Furije'' za koju su po tri gola dodali Julen Aguinagalde i Viran Morros. Arpad Šterbik je, pak, skupio deset odbrana. Kod Slovenaca su najbolji bili Gašper Marguč sa sedam golova i Škof s 12 obrana.

Španija sada u finalu očekuje boljeg iz okršaja Hrvatske i Danske koji u Barceloni počinje u 21.30 sati. Finale je u istoj dvorani na rasporedu u nedjelju.