0

Danska pobijedila Srbiju i postala evropski prvak

Piše: D. B.
(Foto: AFP)
U nedjelju je sa početkom u 17 sati u Beogradskoj areni odigran finalni susret Evropskog prvenstva u rukometu, a snage su odmjerili Srbija i Danska. Titulu evropskog prvaka zasluženo su ponijeli reprezentativci Danske.

Sami početak utakmice između Srbije i Danske je nagovijestio odličnu igru i bespoštednu borbu igrača obje reprezentacije. U Beogradskoj areni je vladala uzavrela atmosfera koju su priredili navijači Srbije, domaćina Evropskog rukometnog prvenstva. Utakmicu je posmatralo oko 20.000 navijača.

Nakon prvog poluvremena sjajne igre obje reprezentacije, Danci su ipak bili uspješniji. Na odmor su otišli s prednošću od dva gola. Vodili su 9:7. Dva gola razlike su praktično čuvali do kraja prvog dijela susreta.

Početkom drugog poluvremena su Danci uspjeli napraviti prednost od tri gola, dok su reprezentativci Srbije u nekoliko navrata smanjivali zaostatak na dva pogotka. No, Danci nisu odustajali i čuvali su svoje vodstvo. Igralo se gol za gol.

Trinaest minuta prije kraja utakmice, Danci su napravili prednost od četiri gola, no, igrači Srbije su deset minuta prije kraja uspjeli smanjiti zaostatak na samo jedan gol. Danci su u tim trenucima vodili 16:15.

Danci su četiri minute prije kraja ponovo imali plus dva. Svoju su prednost sačuvali i povećali, te na kraju pobijedili Srbiju rezultatom 21:19, čime su osvojili titulu evropskog prvaka. Dance su do drugog evropskog naslova doveli Mikkel Hansen sa devet postignutih golova te golman Niklas Landin sa 20 odbrana. Danska je trijumfom na evropskom prvenstvu izborila direktni plasman na Olimpijske igre u Londonu.

Statistika:

Srbija: Marjanac, Stanić, Vujin 2 (1), Nikčević 2, Manojlović 1, Toskić 2, Ilić 2 (1), Marković, Prodanović 4, Stojković 2, Beljanski 1, Vučković 3, Čutura, Stanković, Nenadić.

Danska: Landin, Cleverly, Mogensen, M. Christiansen, Lauge 2, L. Christiansen, Markussen 2, Eggert 3 (1), Spellerberg 1, S. Hansen, Lindberg 2, R. Hansen 1, Soendergaard 1, H. Hansen, M. Hansen 9, Nielsen.

Sedmerci: Srbija 3 (2), Danska 1 (1).

Isključenja: Srbija 8, Danska 6 minuta.

Crveni karton: Manojlović (53.).