4

Rezultati kojima su naši takmičari završili učešće na Olimpijadi 2012.

FENA
Današnjim nastupom strijelca Nedžada Fazije u kvalifikacijama discipline malokalibarska puška 50 m - trostav bosanskohercegovački sportisti završili su učešće na 30. ljetnim olimpijskim igrama u Londonu.

U konkurenciji 41 takmičara Fazlija je u kvalifikacijama zauzeo 38. mjesto s pogođenih 1149 krugova. Četrdesetčetverogodišnjem članu AK Sarajevo to bio treći nastup u Londonu. U disciplini zračna puška - 10 m Fazlija je u kvalifikacijama zauzeo 44. mjesto, dok je u gađanju malokalibarskom puškom 50 metara bio plasiran na 45. mjestu.

Najbolji plasman od šest bh. sportista u Londonu zabilježio je atletičar Kemal Mešić, koji je u bacanju kugle zauzeo 24. mjesto u kvalifikacijama hicem 19,60 m.

Najmlađa članica bh. tima, 16- godišnja plivačica iz Trebinja Ivana Ninković postigla je 41. rezultat u kvalifikacijama utrke 100 m prsno s vremenom 1:14.04. Iako je bila najbolja u svojoj kvalifikacijskog grupi, taj je rezultat u konačnici nije bio dovoljan za polufinale u koje se plasiralo 16 najboljih takmičarki.

Plivač Ensar Hajder, u kvalifikacijama discipline 200 m mješovito postigao je posljednje, 36. vrijeme. Ovaj 21-godišnji Tuzlak, koji je Londonu nastupio sa ispunjenom olimpijskom B - normom, dionicu je isplivao u vremenu dva minuta 5,70 sekundi.

Naša najveća nada na Igrama - judista Amel Mekić, evropski prvak iz 2011. godine, koji je uz Mešića i atletičarku Luciju KImani, u Londonu nastupio sa A-normom, u kategoriji do 100 kg eliminiran je već u 1. kolu od Hee-Tae Hwanga iz Južne Koreje.

Maratonka Lucija Kimani nije uspjela završiti utrku dužine 42,195 km. Tridesetjednogodišnja Kenijka odustala je između 35. i 40. kilometra. Neposredno prije odustajanja nalazila se između 90. i 100. mjesta.