OI u Londonu
0

Prvo britansko zlato u taekwondou u historiji

Jade Jones (Foto: AFP)
Devetnaestgodišnja Velšanka Jade Jones slavila je u finalu olimpijskoga tekvandoaškog takmičenja u Londonu u kategoriji do 57 kilograma.

Britanska predstavnica je pobijedila Kineskinju Hou Yuzhuo 6-4, te Velikoj Britaniji donijela prvo olimpijsko zlato u svom sportu uopće.

Bronzane medalje izborile su Francuskinja Marlene Harnois i Tajvanka Tseng Li-Cheng.

U muškoj konkurenciji do 68 kilograma zlato je osvojio Turčin rođen u Njemačkoj Servet Tazegül, koji je u finalu pobijedio Iranca Mohammada Bagherija Motameda 6-5.

Bronze su izborili Amerikanac Terrence Jennings i Afganistanac Rohullah Nikpah.

OI, taekwondo, muški, do 68 kg: finale: Tazegül (Tur) – Bagheri (Irn) 6-5 za bronzu: Jennings (SAD) – Silva (Bra) 8-5 Nikpah (Afg) – Stamper (VBr) 5-3

OI, taekwondo, žene, do 57 kg:

finale: Jones (Vbr) – Hou (Kin) 6-4 za bronzu: Harnois (Fra) – Hamada (Jap) 12-8 Tseng – Mikkonen (Fin) 14-2