Plivanje
0

Prvi poraz Phelpsa nakon godinu dana

FENA
Najbolji plivač svih vremena Amerikanac Michael Phelps iskusio je prvi poraz u finalima nakon godinu dana. Drugog dana plivačkog mitinga u Charlottei 23-godišnji Phelps je izgubio u utrci na 100 metara leđno od olimpijskog prvaka i svjetskog rekordera u toj disciplini, sunarodnjaka Aarona Peirsola.

Peirsol je slavio s vremenom 53,32 sekunde, a Phelps je bio drugi s rezultatom 53,79. Peirsol je ujedno i posljednji plivač koji je pobijedio Phelpsa, a dogodilo se to 17. maja a prošle godine na plivačkom mitingu u Santa Carli u disciplini 200 m leđno.

Miting u Charlottei prvo je takmičenja za Phelpsa nakon devet mjeseci pauze i rekordnih osam zlatnih medalja na Olimpijskim igrama u Pekingu. U međuvremenu je bio u središtu afere kad je snimljen da puši marihuanu, zbog čega je odradio tromjesečnu suspenziju.