OI, atletika
0

Pearson potvrdila dominaciju, Uhov predvodi petericu medaljaša u visu

Sjajna australska atletičarka Sally Pearson, nedodirljiva za sve suparnice u posljednje dvije godine na 100 metara prepone, potvrdila je ulogu favorita i na Olimpijskim igrama u Londonu. Osvojila je zlato s olimpijskim rekordom - 12.35 sekundi.

Jaka kiša spustila se na Olimpijski stadion neposredno prije starta finalne utrke, ali nije omela aktuelnu svjetsku prvakinju Pearson u ostvarivanju još jednog velikog rezultata. Nije joj, međutim, bilo lako kao što se možda očekivalo. Do posljednjeg ju je metra pratila braniteljica naslova, Amerikanka Dawn Harper, koja je u cilj ušla samo dvije stotinke iza 25-godišnje Australke. I bronca je otišla u SAD - uzela ju je Kellie Wells s vremenom 12,48 sekundi.

Čak peterica atletičara osvojila su medalju u skoku u vis. Apsolutno nedodirljiv za sve bio je, međutim, sjajni 26-godišnji Rus Ivan Uhov. Nekad je bio hit na YouTubeu zbog nastupa u alkoholiziranom stanju na mitingu u Lausannei, a danas je zasluženo na vrhu svijeta. U finalu je preskočio 2.38 metara, pet centimetara više od drugoplasiranog Amerikanca Erika Kynarda. Tek je na 2,29 metara trebao dva pokušaja, a 2,20, 2,25, 2,33, 2,36 i 2,38 je preskakao isprva. Kynard nakon 2,33 to više nije mogao pratiti i Uhov, koji je dosad na otvorenom imao tek jedno evropsko srebro, napokon je okrunio veliki talent.

Razočaran nije bio ni 21-godišnji Kynard - dosad gotovo anonimni atletičar je u najvažnijem trenutku bio na najvišem nivou. To se ne može reći za ostale finaliste, niko nije uspio preskočiti više od prilično skromnih 2,29 metara, a bronzu su na kraju podijelili bivši svjetski juniorski prvak, Kataranin Mutaz Essa Barshim, zatim Kanađanin Erik Drouin, te domaći adut i aktuelni evropski prvak Robert Grabarz.

A njegov imenjak, Nijemac Robert Harting, okrunio je dominaciju u bacanju diska posljednjih godina. Dvostruki svjetski prvak, iz Berlina 2009. i Daegua 2011. godine, u Londonu je slavio s hicem od 68,27 metara iz pete serije. Prestigao je njime dotad vodećeg Iranca Ehsana Hadadija koji je na koncu uzeo srebro (68.18), donijevši svojoj domovini prvu atletsku olimpijski medalju u historiji. Branitelj naslova iz Pekinga, Estonac Gerd Kanter, osvojio je bronzu (68.03), dok je legendarni 40-godišnji Litavac Virgilijus Alekna ostao na četvrtom mjestu.