0

Željezničar preuzeo lidersku poziciju, Velež deklasirao Travnik

Piše: Edin Isanović
Olimpic-Zvijezda (Foto: Feđa Krvavac/Klix.ba)
U pet utakmica 10. kola BHT Premijer lige koje su počele u 15:00 sati postignuti su sljedeći rezultati: Gradina - Željezničar 1:2, Rudar P. - Slavija 0:1, Olimpic - Zvijezda 2:1, Velež – Travnik 6:0 i Leotar – Široki Brijeg 1:3.

Gradina – Željezničar 1:2

Željezničar je u Gradačac (gdje Gradina ponovo igra domaće utakmice) stigao kao apsolutni favorit. Tako su se izabranici Amara Osima ponašali na terenu. Nametnuli su svoj stil igre što je urodilo plodom u 22. minuti. Na asistenciju Zebe poenitrao je Bogičević za vodstvo aktuelnih prvaka. Nakon toga je opao tempo igre i minimalnim vodstvom gostiju otišlo se na odmor.

I u nastavku su gosti sa Grbavice potpuno kontrolisali utakmicu. Igrao se 64.minut kada je Bekrić, iz drugog pokušaja, povećao na 0:2. Konačnih 1:2 postavio je Bogičević autogolom u posljednjim trenucima meča. Ovom pobjedom Željezničar preuzeo lidersku poziciju. Da li će tu i ostati zavisi od utakmice Sarajevo - Borac koja počinje u 19:00 sati.

Rudar P. – Slavija 0:1

Gosti iz Istočnog Sarajeva najavili su otvorenu igru u Prijedoru. Iako su izabranici Vlade Čapljića imali incijativu u prvih pola sata igre, nisu uspjeli doći do prednosti. Ipak, u 41.minuti napadačka orijentacija je konkretizirana. Aleksić je doveo Slaviju u vodstvo i tim rezultatom završen je prvi dio.

Domaći su u nastavku krenuli snažno. Uspjeli su postići pogodak koji je poništen zbog ofsajda. Iako su igrači Rudara nastojali da postignu gol, nisu uspjeli. Minimalna i zaslužena pobjeda Slavije.

Olimpic - Zvijezda 2:1

Ambiciozni Olimpic ugostio je Zvijezdu. Tim iz Gradačca je u prošlom kolu visoko porazio Gradinu sa 5:1. Ta pobjeda donijela im je određenu količinu samopouzdanja i sigurnosti pred ovo gostovanje.

Gosti su već u 8. minuti golom Vehabovića uspjeli su doći u vodstvo. Nakon toga uslijedio je period bolje igre izabranika Husrefa Musemića. Tim sa Otoke poravano je u posljednjim trenucima prvog dijela pogotkom Karića. U 61.minuti gosti su imali tri velike prilike. Nisu ih iskoristili i kažnjeni su u 65. minuti kada je Karić doveo domaće u vodstvo od 2:1. Rezultat se do kraja meča nije mijenjao.

Velež – Travnik 6:0

Veležu je na megdan stigao Travnik. Svaka utakmica na vlastitom terenu za Rođene je od izuzetne važnosti. Trijumfom su se željeli približiti sredini tabele. Igrali su napadački od prvog sudijskog zvižduka. Nakon osam minuta bilo je 1:0. Mrežu Vezira pogodio je Okić.

U 31.minuti semafor je pokazivao 2:0. U listu strijelaca upisao se Ćemalović. Gosti su u 43. minuti ostali sa desetericom u polju. Golman Fejzić dobio je crveni karton.

Rezultatom 2:0 otišlo se na pauzu. Rođeni su u drugom poluvremenu bili bolji na terenu. U 64. minuti Ćemalović je povisio na 3:0, dok je u 67. minuti Ćurić iz slobodnjaka povećao na 4:0. Igrao se 79. minut kada je Ćemalović glavom postigao svoj treći, a pet pogodak za Velež. Konačnih 6:0 postavio je Demić u 83.minuti.

Leotar – Široki Brijeg 1:3

Mnogi ljubitelji nogometa očekivali su zanimljiv dvoboj na Policama. Tako je i bilo. Leotar je u 27. minuti imao sjajnu priliku, ali je Bilobrk odlično intervenisao. Gosti sa Pecare stigli su u vodstvo u 40. minuti kada je Wagner matirao domaćeg čuvara mreže.

Iako je Leotar do kraja poluvremen imao još jednu dobru priliku, rezultat je ostao nepromijenjen. Međutim, u 53. minuti uspjeli su izjednačiti. Sa jedanaest metara pogodio je Radivojević.

Šilić je oprobao svoj šut u 75.minuti, lopta je na putu prema golu zakačila jednog igrača Leotara promijenila smjer i završila u mreži za vodstvo gostiju. Dejan Popović je 82. minuti skrivio jedanaesterac, a siguran realizator za konačnih 1:3 bio je Vedran Ješe.

1. Željezničar 10 7 2 1 16:6 23
  2. Sarajevo 9 7 1 1 20:5 22
  3. Zrinjski 9 6 1 2 8:5 19
  4. Slavija 10 5 3 2 8:7 18
  5. Borac 9 5 1 3 15:7 16
  6. Olimpic 10 4 4 2 10:7 16
  7. Široki Brijeg 10 4 3 3 13:10 15
  8. Leotar 10 4 2 4 12:13 14