Le Championnat
0

Vodeća petorka neuspješna

Odigrano je osam utakmica 19. kola u francuskom nogometnom prvenstvu. Nijedna od pet ekipa koje su u pet najboljih na tabeli nije pobijedila.

Lille je kao domaćin odigrao 1-1 sa Saint-Etienneom. Domaćini su poveli u 72. minuti, a strijelac je bio senegalski 24-godišnji napadač Moussa Sow, kojem je to bio već 14. pogodak u prvenstvu, pa je sada usamljen na vodećoj poziciji tabele strijelaca. Dosad mu je društvo s 13 pogodaka pravio PSG-ov Brazilac Nene. U 75. minuti je bod za Saint-Etienne osigurao Sako pogotkom iz penala.

Lilleov kiks nisu iskoristili njegovi pratitelji na tabele, pa je Lille ostao vodeći s 32 boda i utakmicom manje u odnosu na konkurenciju pri vrhu tabele.

PSG je ostao na drugom mjestu s 31 bodom, a u ovoj rundi je izgubio u gostima kod Nancyja s 2-0. Dvostruki strijelac za domaćine bio je Youssouf Hadji, u 65. i 82. minuti, a gosti su već od 13. minute igrali bez isključenog Sakha.

Na vrh tabele mogli su s eventualnim pobjedama još dvije ekipe, Rennes i Lyon, no, Rennes je izgubio u gostima kod Caena s 1-0, a Lyon je na svom Gerlandu odigrao 1-1 s Auxerreom. Domaćini su poveli u trećoj minuti sudijske nadoknade u prvom poluvremenu zahvaljujući autogolu Mignota, no, već u prvoj minuti nastavka je Quercia poravnao na konačnih 1-1.

U sudijskoj nadoknadi su gosti mogli do pobjede. Chafni je izbjegao zamku ofsajda, pobjegao je domaćoj odbrani i izbio potpuno sam pred golmana Llorisa, koji je uspio odbraniti njegov udarac, i tako spasiti barem jedan bod Lyonu, kojem je to bila već 12. uzastopna utakmica u kojoj je ostao neporažen.

Branitelj naslova Marseille odigrao je 0-0 u gostima kod Bresta. Marseilleu je ovo bila već peta uzastopna utakmica bez pobjede. Upisala je ekipa Didiera Deschampsa u tom razdoblju četiri remija.

Le Championnat, 19. kolo (srijeda):

Lyon – Auxerre 1-1 (Mignot 45+3 – ag / Quercia 46) Arles – Nice 0-0 Brest – Marseille 0-0 Monaco – Sochaux 1-1 (Malonga 8 / Lolo 46 – ag) Nancy – PSG 2-0 (Hadji 65, 83) Caen – Rennes 1-0 (Hamouma 9) Lille – Saint-Etienne 1-1 (Sow 72 / Sako 75 – 11 m) Valenciennes – Toulouse 2-1 (Angoua 44, Danic 45+2 / Sissoko 35) Bordeaux – Lens (21.00)

1. Lille 18 8 8 2 33-21 +12 32
  2.  PSG		19	8	7	4	30-21	+9	31

3. Rennes 19 8 7 4 18-12 +6 31
  4. Lyon 19 8 7 4 26-21 +5 31
  5. Marseille 19 7 8 4 27-17 +10 29